"Skandal" we Wrocławiu. Policja wydała kierowcy prosty komunikat

743

Furgonetka z homofobicznymi i antyaborcyjnymi hasłami próbowała w sobotę wjechać na wrocławski plac Wolności, gdzie rozpoczynał się Marsz Równości. Została zatrzymana przez uczestników parady, którzy usiedli na ziemi i czekali, aż pojazd odjedzie. Ostatecznie policja wydała kierowcy komunikat, żeby odjechał. Fundacja "Pro Prawo do życia" mówi o "skandalu".

"Skandal" we Wrocławiu. Policja wydała kierowcy prosty komunikat
Marsz Równości we Wrocławiu (PAP)

Do zdarzenia doszło w sobotę we Wrocławiu. Na teren placu Wolności, gdzie miała rozpocząć się parada, próbowała wjechać furgonetka z hasłami homofobicznymi i antyaborcyjnymi. "Czego lobby LGBT chce uczyć dzieci?" - głosił jeden z tekstów na pojeździe.

Marsz Równości we Wrocławiu. Uczestnicy zablokowali homofobus

Gdy kierowca furgonetki pojawił się na placu, został szybko zablokowany przez uczestników Marszu Równości - informuje "Gazeta Wyborcza". Kilka osób usiadło na ziemi i zapowiadało, że się nie ruszy, dopóki pojazd nie odjedzie. Straż miejska i policja, które pilnowały porządku podczas parady, kazały kierowcy odjechać.

Homofobus miał w ten sposób wesprzeć przeciwników Marszu Równości i ruchów LGBT. Kilkadziesiąt kontrmanifestantów wykrzykiwało hasła homofobiczne i modliło się "w intencji nawrócenia dla homoseksualistów". Przeciwnicy Marszu Równości zostali jednak szczelnie otoczeni przez policję i nie doszło do żadnych incydentów.

Działacze antyaborcyjni oburzeni

Fundacja "Pro Prawo do życia" rozesłała do mediów komunikat prasowy, w którym nazywa całe zajście "skandalem". Podkreśla, że kierowca miał posiadać ważne pozwolenie na wjazd. Mimo to funkcjonariusz "jako winowajcę uznał kierowcę, mówiąc, że nie wie, dlaczego blokuje ruch" i "groził odholowaniem" - donosi "Gazeta Wyborcza".

Posłanka Małgorzata Tracz wraz z wrocławskim kołem Partii Zieloni wystosowała 1 października petycję do rady miejskiej Wrocławia, w której domaga się wydania jednoznacznego zakazu prezentowania w miejscach publicznych treści drastycznych oraz homofobicznych. Zieloni wskazują, że podobne uchwały przyjęły Warszawa, Kraków, Poznań i Łódź.

Kilka tysięcy osób na Marszu

Marsz Równości przeszedł przez Wrocław po raz trzynasty. W tym roku wydarzenie odbyło się pod hasłem "Chcemy całego życia". Hasło tegorocznego marszu odnosi się do postulatów społeczności LGBT+. Uczestnicy żądali również bezpieczeństwa na ulicach, czy zlikwidowania "stref wolnych od LGBT". Opowiedzieli się też po stronie uchodźców, domagając się zapewnienia im azylu.

Marsz odbył się pod patronatem prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka oraz przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Według wstępnych szacunków w marszu udział wzięło kilka tysięcy osób. Porządku pilnowały setki policjantów.

Wszystkie zgromadzenia publiczne przebiegły spokojnie i nie odnotowano żadnych incydentów, mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo osób biorących w nich udział bądź przebywających w ich pobliżu - przekazała Kamil Rynkiewicz, rzecznik dolnośląskiej policji.
Zobacz także: Sharon Stone o sytuacji w Polsce. Nowacka dolała oliwy do ognia
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić