Natalia Bogucka| 

Skazani na śmierć za bluźnierstwo. Chrześcijanie walczą o zmianę wyroku

98

Chrześcijańskie małżeństwo z Pakistanu zostało skazane na śmierć za bluźnierstwo. Ostatnie sześć lat spędzili w więzieniu, czekając na apelację od wyroku. W środę mają ostatnią szansę, by uniknąć egzekucji.

Małżeństwo z Pakistanu zostało skazane na śmierć za bluźnierstwo
Małżeństwo z Pakistanu zostało skazane na śmierć za bluźnierstwo (Twitter.com)

W środę w Sądzie Najwyższym w Lahaur ma odbyć się ostatnia rozprawa w sprawie małżeństwa skazanego na śmierć za bluźnierstwo.Shagufta Kausar i Shafqat Emmanuel mają nadzieję, że ich udręka się skończy i uda im się uniknąć egzekucji.

Prawnik pary, Saif ul Malook, powiedział BBC, że dowody, które doprowadziły do ich skazania, były bardzo wadliwe. Ostrzegł jednak, że sędziowie mogą bać się uniewinnić podejrzanych, ponieważ wówczas sami mogą stać się celem ekstremistów.

Za co skazano chrześcijańską parę z Pakistanu?

Małżeństwo zostało skazane w 2014 r. za wysyłanie bluźnierczych wiadomości tekstowych obrażających Proroka Mahometa do lokalnego imama z numeru telefonu zarejestrowanego na nazwisko Shagufty Kausar. Bluźnierstwo jest karane śmiercią w Pakistanie i chociaż nikt nie został za to stracony, dziesiątki osób zostało zabitych przez tłum po oskarżeniu.

Brat Shagufty powiedział, że jest przekonany, że para jest niewinna i nie wierzy, by mogli napisać obelżywe wiadomości. Kobieta pracowała jako dozorczyni w chrześcijańskiej szkole, a jej mąż Shafqat jest częściowo sparaliżowany. Mężczyzna powiedział, że był torturowany i zmuszany do złożenia fałszywych zeznań. Para ma czworo dzieci.

Grupy praw człowieka twierdzą, że zarzuty o bluźnierstwo są często wykorzystywane do rozstrzygania osobistych sporów lub atakowania mniejszości religijnych. Prawnik pary powiedział, że pojawiają się przypuszczenia, że ich sąsiad, z którym byli w konflikcie, mógł kupić kartę SIM na nazwisko kobiety i wysłać wiadomości, aby ich ukarać.

Zobacz także: Antykoncepcja po pakistańsku

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić