aktualizacja 

Skradziono 6 kryształowych czaszek. Ciągle nie wyjaśniono skąd pochodzą!

24

Można je znaleźć w wielu miejscach na świecie i krążą o nich niesamowite historie. Mowa o kryształowych czaszkach, które według niektórych mają magiczne właściwości, a ostatnio sześć z nich zostało skradzionych! Czy czaszki zostały skradzione z powodu ich wartości, czy tajemniczych właściwości?

Skradziono 6 kryształowych czaszek. Ciągle nie wyjaśniono skąd pochodzą!
(Domena publiczna)

Brzmi to jak filmowa historia Indiany Jonesa. Kilka miesięcy temu w kanadyjskim mieście Moose Jaw skradziono sześć kryształowych czaszek. Można je znaleźć praktycznie na całym świecie i nikt nie zna ich dokładnej liczby. Być może są ich dziesiątki, może nawet setki. Ludzie mogą je znaleźć, głównie w Ameryce, a niektórzy eksperci uważają je za pozostałości cywilizacji przedkolumbijskich. Jednak inni badacze twierdzą, że są to jedynie nowoczesne podróbki. Kto ma rację?

POWIĄZANE Z ATLANTYDĄ?

Kryształowe czaszki są własnością różnych instytucji i prywatnych kolekcjonerów. Na przykład paryskie muzeum Musée du Quai Branly, Muzeum Brytyjskie czy Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie. Na temat liczby kryształowych czaszek znajdujących się w prywatnych kolekcjach poszukiwaczy przygód., można jedynie spekulować.

Znana jest na przykład lokalizacja czaszki znalezionej w 1924 roku podczas wykopalisk w majańskim mieście Lubaantun w brytyjskim Hondurasie (obecnie Belize – niewielki kraj na wschodnim wybrzeżu Ameryki Środkowej) przez adoptowaną córkę angielskiego podróżnika F.A. Mitchella (1882–1959), Anne. Tajemnicza czaszka została rzekomo odkryta, gdy dziewczyna i jej ojciec szukali mitycznej Atlantydy.

Zobacz także: Zobacz również: Zeskanowali czaszkę sprzed 20 mln lat. Musieli przyznać się do pomyłki

Pewnego dnia kopałam w majańskim mieście Lubaantun i zobaczyłem coś lśniącego między kamieniami. To była górna połowa kryształowej czaszki – wspomina Anne Mitchell-Hedges. Skąd pochodzi tajemniczy przedmiot?

JAK PRZYWOŁAĆ ŚMIERĆ?

Około trzech miesięcy później Anne Mitchell-Hedges kilka kroków dalej znajduje dolną szczękę tajemniczej czaszki, która podobno oddzieliła się od reszty głowy.

Ojciec wręczył czaszkę Majom, którzy mieszkali w tym regionie. Modlili się do niej i mówili tacie, że to ich bóg, którego używają do uzdrawiania lub przywoływania śmierci – mówi Anne Mitchell-Hedges.

Kiedy wyprawa opuszcza miasto Lubaantun, Majowie postanowią darować czaszkę ojcu jako pożegnalny prezent za to, jak dobrze ich potraktował oraz nosił im lekarstwa i ubrania.

Czaszka waży około 5 kilogramów i jest wycięta z czystego naturalnego kryształu. Szacuję się, że jej produkcja musiała trwać co najmniej 150 lat. W tym czasie pokolenie za pokoleniem dzień po dniu przez całe życie cierpliwie szlifowało ogromny naturalny kryształ, dopóki idealna czaszka nie została wykonana – mówi Frederick Albert Mitchell-Hedges.

Po śmierci jego córki w 2007 roku czaszka staje się własnością jej męża, Billa Homanna z Chesterton w amerykańskim stanie Indiana. Do czego służyła?

INFORMACJE O UFO

Jak już wspomniano powyżej, istnieje wiele kryształowych czaszek. Według różnych opinii niektóre z nich posiadają magiczne cechy.

Spekuluje się, że czaszki mają leczniczą energię, że pochodzą z Atlantydy, że wyświetlają obrazy przedstawiające hologramy UFO, że mają informacje o cywilizacjach pozaziemskich lub że mogą łączyć się z innymi wymiarami, zauważa austriacki badacz Reinhard Habeck (ur. 1962).

Według niego te czaszki są jednymi z najwspanialszych artefaktów znalezionych na naszej planecie.

Ich wiek i pochodzenie są w wielu przypadkach niejasne, ponieważ brakuje niezależnych dokumentów – dodaje Habeck. Czy uda się to kiedykolwiek zmienić?

POCHODZĄ Z NASZEJ PLANETY?

Trudno jest ustalić wiek i pochodzenie kryształowych czaszek z jeszcze jednego powodu.

Prawdopodobieństwo, że na pytanie, czy przedmioty te pochodzą z czasów starożytnych czy współczesnych, otrzymamy jednoznaczną odpowiedź, jest bardzo nikłe, ponieważ nie znamy żadnej naukowej metody określania wieku naturalnego kryształu – mówią brytyjscy badacze Simon Welfare (ur. 1946) i John Fairley.

Nawet kraj, z którego pochodzi czaszka, nie jest jasny. Według niektórych opinii źródłem dużych i całych kryształów używanych do wyrobu czaszek może wcale nie być Ameryka, ale Europa lub Azja. Podobno mogą to być jedynie nowoczesne podróbki. Jeszcze inni badacze mówią o tym, że czaszki nie pochodzą z naszej planety, ale że zostały nam przywiezione przez kosmitów. Ale czy taka teoria nie jest przesadzona?

TAJEMNICZA KRADZIEŻ

Kolejna tajemnica związana z kryształowymi czaszkami dotyczy ich celu przeznaczenia. Nawet w tym przypadku badacze się nie zgadzają. Według niektórych opinii przedmioty te były używane podczas tajemniczych i dawno zapomnianych ceremonii. Może służyły do przepowiadania przyszłości. Chociaż istnieją niezliczone teorie, brakuje jasnych odpowiedzi. Tylko jedna rzecz jest pewna. Kryształowe czaszki są teraz sensacją i wiele osób próbuje się na nich wzbogacić.

Czaszki sprzedawane podczas ezoterycznych wydarzeń, mają jednak taką samą magiczną moc jak inne kryształy lub kamienie, talizmany, sznury i bransoletki. Czyli żadną, mówi Czeski klub sceptyków Sisyfos.

Kilka miesięcy temu w Moose Jaw w Saskatchewan w Kanadzie skradziono sześć kryształowych czaszek. Policja nie opublikowała jeszcze żadnych szczegółów na temat sprawy. Czy była to kradzież podróbek, czy złodzieje zdobyli kryształowe czaszki o magicznych właściwościach?

JAN CHAŁUPA

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić