Ozdrowieńcy mają problem. Ten objaw COVID-19 odczuwają miesiącami

138

20- czy 30-latkowie narzekają na problemy zdrowotne po przebyciu zakażenia koronawirusem. Niektórzy z nich wcześniej lekceważyli COVID-19, a teraz już wiedzą, że bagatelizując problem, popełnili ogromny błąd.

Ozdrowieńcy mają problem. Ten objaw COVID-19 odczuwają miesiącami
Młodzi ludzie borykają się ze skutkami COVID-19 (Pixabay)

Badacze z University of Oxford przeanalizowali 62 tys. kart zdrowia osób, które zachorowały na COVID-19 w Stanach Zjednoczonych. Następnie podzielili się swoimi spostrzeżeniami na łamach "The Lancet Psychiatry".

Udało im się ustalić, że jeden na pięciu ozdrowieńców w ciągu trzech miesięcy po otrzymaniu pozytywnego testu na COVID-19 zmaga się z bezsennością. To jednak nie wszystko. Spostrzeżono, że u ozdrowieńców mogą występować takie zaburzenia, jak lęk czy depresja.

Problem dotyczy również osób młodych i zdrowych, które nie mają żadnych chorób współistniejących. Z bezsennością w nocy i zmęczeniem w dzień 20- i 30-letni ozdrowieńcy zmagają się przez kilka tygodni, a czasem trwa to nawet miesiącami!

COVID-19. Perturbacje młodych ozdrowieńców. "Nagle mam mnóstwo energii"

Jedną z osób, które doświadczają bezsenności po uporaniu się z COVID-19, jest 20-letnia Magda.

Kiedy przychodzi noc, nagle mam mnóstwo energii. Wiem, że powinnam iść spać, ale to się nie udaje. Nie mogę zasnąć. Męczę oczy i dopiero ok. 3-4 zasypiam. W dzień jestem zmęczona i wtedy śpię. Wcześniej, gdy wybiła 22, spałam jak dziecko, a teraz to niemożliwe - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić