o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
ESO
|

Niezwykłe odkrycie na Dolnym Śląsku. Wielka ekscytacja wśród badaczy

82
Podziel się

Naukowcy przypuszczają, że na cmentarzysku z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza w Czernikowicach w gm. Chojnów (woj. dolnośląskie) znaleziono szczątki najstarszego w Polsce szamana. Mogą mieć około 3 tys lat.

Niezwykłe odkrycie na Dolnym Śląsku. Wielka ekscytacja wśród badaczy
bDKkDlOZ

Jak informuje Muzeum Miedzi w Legnicy, w jednym z grobów na cmentarzysku pochowano kości mężczyzny w wieku od 35 do 55 lat. Na fragmencie jego kości czołowej zaobserwowano przerost wewnętrznej powierzchni. Może to sugerować, że cierpiał on na chorobę genetyczną - tzw. zespół Morgagniego-Stewarta-Morela. Według naukowców pochówek odbył się pomiędzy 1100 a 917 r. p.n.e.

bDKkDlPb

W jednym z pochówków odnaleziono także unikatową brzytwę dwusieczną z ażurową rękojeścią. W grobie złożono także 17 naczyń. Według naukowców to pochówek dalece odmienny od innych.

Co ciekawe, w jednym z naczyń, przechowywano sporysz, czyli przetrwalnik pasożytniczego grzyba atakującego zboża. Miał on właściwości halucynogenne, ale również przeciwbólowe. I tu uknuliśmy taką hipotezę, że być może ze względu na te wyjątkowe dary grobowe i obecność tego sporyszu to osoba, która mogła mieć specjalne znaczenie w tej grupie, która chowana była wtedy w grobach w okolicach dzisiejszego Chojnowa - opowiada dr Tomasz Stolarczyk z działu archeologii Muzeum Miedzi w Legnicy.

Pierwsze wykopaliska na cmentarzysku przy ul Spokojnej przeprowadzono w czasie I wojny światowej w latach 1916 -1917. Prowadził je cesarski notariusz Timotheus Welter.

- W 1916 roku w okolice Chojnowa przyjechał cesarski notariusz Timotheus Welter. Tenże pan przy udziale chojnowskich pań, które pomagały mu w wykopaliskach - bo panowie wyjechali na różne fronty - ten pan rozpoznał tutaj dwa stanowiska - tak, że część grobów wyjechała do Berlina i przetrwały wojnę - mówi dr Tomasz Stolarczyk. Welter badał kilka stanowisk, głównie z epoki brązu, było to ok. 100 grobów.

bDKkDlPh
Do naszych zbiorów trafiły też badania przeprowadzone w latach siedemdziesiątych. Dokonaliśmy takiej trochę detektywistycznej pracy, ponieważ musieliśmy połączyć ze sobą rozproszone materiały. Efekt jest jednak bardzo ciekawy. Powstała publikacja, która będzie wkrótce promowana u nas w muzeum - dodał dr Stolarczyk.
Zobacz także: Osady i cmentarzyska. Świat epoki brązu między Kaczawą a Czarną Wodą.
Do naszych zbiorów trafiły też badania przeprowadzone w latach siedemdziesiątych. Dokonaliśmy takiej trochę detektywistycznej pracy, ponieważ musieliśmy połączyć ze sobą rozproszone materiały. Efekt jest jednak bardzo ciekawy. Powstała publikacja, która będzie wkrótce promowana u nas w muzeum - dodaje doktor Tomasz Stolarczyk z działu archeologii Muzeum Miedzi w Legnicy.
bDKkDlPi
Zobacz także: Odkrycie w lesie w Nowej Hucie. Grzybiarz nie miał pojęcia, czym jest
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDKkDlPj
bDKkDlPC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(82)
Zapewne...
miesiąc temu
Za 1000 lat, w grobie Padre Tedi odnajdą radyjko, kluczyki z Maybacha i przekazy pocztowe od emerytów.
Winicjusz(5)
miesiąc temu
Gdy Kościół zaczął panowanie na naszych ziemiach ponad tysiąc lat temu, to zaciekle zaczął zwalczać lokalnych szamanów głoszących wiarę w różnych bożków, gdyż Kościół nie mógł dopuścić, aby konkurencja mu psuła interes
cynik
miesiąc temu
Szamanów to mieli eskimosi i mongołowie. Celtowie, Germanie i Słowianie szamanów nie mieli tylko kapłanów i druidów. Dopiero gdy nastał katolicyzm zaroiło sie od kłamców, morderców i szamanów a w Europie zapanował religijny terror
bDKkDlPD
Ohp
miesiąc temu
Artykuł chaotyczny, napisany na kolanie w przerwie śniadaniowej.
Tomi
miesiąc temu
Jeny. Kto to pisał. " pewien owy pan z owymi paniami". Aż oczy bolą. Bez ładu i składu. Podstawówka wogóle skończona?
Najnowsze komentarze (82)
Sowa
miesiąc temu
A w szkole historia polski zaczyna sie w 966 r. Kto klamie?????????????????????????????????????????
eliot_ness
miesiąc temu
"z epoki brązu i wcześniej z epoki żelaza"
igor
miesiąc temu
to naprawdę "przerażające"
Weles
miesiąc temu
A Ma to łki dalej wieża że na naszym terenie 2000 lat temu rosły tylko drzewa
zdzisław
miesiąc temu
Szamana? Zrównać ten teren z ziemią, wyrównać walcem, zalać betonem, postawić kościół. Istnienie takich miejsc i cackanie się ze szczątkami wrogów kościoła (a przez to Państwa Polskiego) to bluźnierstwo samo w sobie.
Świętowit
miesiąc temu
Dlaczego nie publikuje się wyników badań genetycznych szczątków ludzkich z terenów środkowej Europy? Bo większość wykazuje przewagę haplogrupy R1a świadczącej o zasiedlaniu tych ziem przez Słowian od przynajmniej 3-4 tysięcy lat, a nie, jak twierdzą Niemcy, dopiero od półtora.
Tu i teraz
miesiąc temu
ciekawe co znajdą w Toruniu po takim Rydzyku ?...to może być odkrycie na skalę światową
Tu i teraz
miesiąc temu
no to przerażające czy niezwykłe ...autorze zdecyduj się
bDKkDlPv
Uliko
miesiąc temu
No proszę trzy tysiące lat temu już byli biskupi i też ćpali, nic się nie zmieniło do dnia dzisiejszego
www
miesiąc temu
Za 1000 lat odkopia cie i postawia w muzeum ... bedziesz zachwycony
nadzieja
miesiąc temu
Dlaczego SZAMAN? Dawniej dawano zmarlum jedzenie lyb jakies przedmioty aby mogli z nich korzystac "po smierci"/"w drugim - innym rzyciu" Stosowano tez ofiarowanie zywnosci skladajac ja na grobie przez wiele lat Dlaczego tym razem mialo by byc inaczej Osobnik mial problemy zdrowotne wiec uzywal "srodka znieczulajacego" Aby mu zapewnic korzystanie z tego "lekarstwa" po prostu dano mu je do grobu Ot proste i oczywiste rozwiazanie Zbyt daleko idace interpretacje najczesciej bywaja falszywe Proste rozwiazania sa najlepsze choc wydzja sie nieprawdopodobne
Bezdomny z Ma...
miesiąc temu
Pewnie rydzyk będzua badał te rejont trzeba mu ze 200 mln podrzucić .
Metro66
miesiąc temu
I dowiemy się wiele bo nie został spopielony
marek zol
miesiąc temu
tereny dzisiejszej Polski były uczęszczane przez kupców /szlak bursztynowy/, rycerzy, grasantów i rozbójników. przemierzali z południa na północ do Wolina czy Gdańska. część zmierzała na Inflanty.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić