Śmierć trzylatka z Rzeszowa. Ważny apel do rodziców

69

11 lipca zmarło 3-letnie dziecko. Według niepotwierdzonych informacji zakrztusiło się winogronem. Okazuje się, że te owoce stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zakrztuszenia wśród małych dzieci. Lekarze apelują, aby rodzice zwiększyli swoją świadomość w tej kwestii.

Śmierć trzylatka z Rzeszowa. Ważny apel do rodziców
Co zrobić gdy dziecko się zakrztusi? (Pixabay)

11 lipca w Rzeszowie nagle zmarło 3-letnie dziecko. Według doniesień medialnych przyczyną śmierci było zakrztuszenie się winogronem, ale nie nie zostało to potwierdzone ani przez policję, ani rodziców dziecka.

3-latek zakrztusił się winogronem? Zmarł na miejscu

W czwartek 13 lipca odbędzie się sekcja zwłok, która pozwoli wyjaśnić szczegóły tej tragedii. Żłobek, w którym doszło do zdarzenia, jest już otwarty, a pracownicy oraz dzieci mogą liczyć na pomoc psychologiczną.

Portal MamaDu.pl rozmawiał z matką chłopca, który znalazł się w podobnej sytuacji. Mikołaj zakrztusił się winogronem, ale na szczęście przeżył. Do dziś jednak nie mówi, nie chodzi. Według lekarzy wciąż przebywa w śpiączce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wlej filiżankę kawy do mąki. Najprostsze ciasto na świecie
Gdzie w tak krytycznym momencie była wiedza ze szkoleń dotyczących pierwszej pomocy, którą podobno się przechodzi w każdej placówce? - powiedziała matka chłopca.

Jej syn nie otrzymał specjalistycznej pomocy. Pracownicy placówki nie wiedzieli, jak postępować w takiej sytuacji. Tymczasem okazuje się, że winogrona to bardzo częsta przyczyna zakrztuszeń. Lekarze apelują do rodziców i pracowników żłobków, aby zapoznali się z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy.

Jak udzielić pierwszej pomocy, gdy dziecko się zakrztusi?

Gdy u dziecka dojdzie do zakrztuszenia pokarmem (lub innym ciałem obcym), trzeba szybko i bez wahania udzielić pierwszej pomocy. Stań lub klęknij za dzieckiem i oprzyj je o własne ciało, by w razie utraty przytomności zapewnić mu stabilizację. Następnie mocnym i zdecydowanym ruchem uciskaj przeponę, wykonując tzw. tłocznię brzuszną.

Gdzie należy zastosować ucisk? Mniej więcej w połowie odległości między zakończeniem mostka a pępkiem. Rękę złóż w pięść, obejmij dziecko oburącz i mocno naciśnij na podbrzusze. Uciśnięcia powinny sprawić, że ciało obce zostanie wymiecione z dróg oddechowych, a dziecko zacznie oddychać prawidłowo. Jeśli tak się nie stanie, straci przytomność. Wówczas koniecznie wezwij karetkę (112) i rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.

W przypadku łagodnej formy zakrztuszenia, gdy dziecko może oddychać, zachęcaj je do kaszlu. Ten powinien pomóc pozbyć się ciała obcego/pokarmu z dróg oddechowych.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić