Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Angelika Karpińska
|

Cios dla Polaków z Glasgow. Spłonął ważny dla nich zabytek

302
Podziel się:

Kościół św. Szymona w Glasgow w Szkocji doszczętnie spłonął. Do 150-letniej świątyni licznie uczęszczali Polacy, którzy założyli tam sanktuarium. To dla nich potężny cios.

Cios dla Polaków z Glasgow. Spłonął ważny dla nich zabytek
Pożar kościoła w Glasgow (Twitter.com)

Zabytkowy rzymskokatolicki kościół św. Szymona w Glasgow w nocy stanął w płomieniach. Służby ratunkowe zostały zaalarmowane o pożarze o godz. 2:40.

Dach świątyni zawalił się. Mieszkańcy budynków znajdujących się w pobliżu kościoła zostali ewakuowani. Przyczyna pożaru na razie nie jest znana. Nie ma informacji o tym, by w pożarze ktoś został ranny.

Spłonął "polski kościół" w Glasgow

Kościół św. Szymona został wybudowany w 1858 r. Był uznawany za duchowe centrum Polonii w Glasgow i nazywano go "polskim kościołem". Już w czasie II wojny światowej służył jako ośrodek duszpasterski żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych skoszarowanych w Yorkhill Barracks. Msze odbywały się tam w języku polskim.

Zniszczenie kościoła św. Szymona przez ogień będzie ciosem dla ludzi daleko poza zachodnim krańcem Glasgow. Mimo, że kościół był niewielkich rozmiarów, ludzie licznie go niego uczęszczali i był duchowym domem polskiej wspólnoty w zachodniej Szkocji, która założyła tam sanktuarium - skomentował rzecznik archidiecezji Glasgow.
Co za druzgocące dni dla katolików w Szkocji. Najpierw tchórzliwy atak na księdza w jego miejscu kultu, a potem to. Wiem, że kościół św. Szymona miał szczególne miejsce w sercu Polonii. Solidaryzujemy się z naszą wspólnotą katolicką w Szkocji - skomentował szkocki polityk Humza Yousaf.

W 2019 r. kościół św. Szymona został zdewastowany przez wandali. Dokonali oni znacznych zniszczeń we wnętrzu kościoła, m.in. uszkodzili ołtarz i sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej, które znajdowało się w świątyni od 1940 r.

Zobacz także: Hipotezy odnośnie do tragedii w Antoninie. "Opieka była niewłaściwa"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(302)
Mar
10 miesięcy temu
No i teraz pozostawianie tylko pomodlić do panbuka.
Anonim
10 miesięcy temu
Smutne jest to jak polacy są podzieleni. Ciągle tylko się jedni z drugimi wyzywają. Zamiast pójść na jakieś kompromisy to my tylko umiemy sie nawzajem wyzywać że wy to jesteście katole i ciemnota a w drugą strone że nic nie potraficie tylko ziejecie nienawiścią. Nie jestem za tym co sie dzieje w kościołach bo to jakaś masakra ale druga strona też święta nie jest bo zamiast to załatwić jakoś "po ludzku" to najlepiej bybyło odrazu wszystko puścić z dymem.I nie jest tak tylko w tych przypadkach bo tak samo jest wszędzie. ŻENADA
Normalny
10 miesięcy temu
Stwórca niszczy dowody bałwochwalstwa czyli oddawanie czci martwym przedmiotom. Zdecydowana większość kościołów powstała dzięki niewolniczej pracy oszukiwanych przez kler wiernych, że czynią to dla Boga, który nie potrzebuje budynków ale miłości i dobroci. W kościołach kler wyłudzał od ludzi pieniążki i się bogacił stając się kolejną władzą. Dziwię się, że ktoś jeszcze chodzi do kościoła, dla mnie wystarczy bezpośredni kontakt ze Stwórcą.
Nie parafiani...
10 miesięcy temu
Bozia i modlitwy nie uchroniły? Szkoda zabytku jedynie. Czarnej mafii nie szkoda ani trochę.
Alina
10 miesięcy temu
Szkod zabytku i tyle
nieduduś
10 miesięcy temu
Buk tak chciał...
observatore
10 miesięcy temu
Skoro katole wierzą, że wszystkim rządzi bóg, to widać ogniem też rządzi ich bóg i spalił chawirę. Innymi słowy, bóg tak chciał!
hmmm
10 miesięcy temu
Tak się wypala gniazda abominacji.
Greg
10 miesięcy temu
Ogólnie rzecz biorac, to pozytywnie….
Policjant
10 miesięcy temu
Założyli w kościele sanktuarium? Dobrze że filii Rydzyka jeszcze nie założyli
wert
10 miesięcy temu
Ogień ma moc oczyszczającą
Teraja
10 miesięcy temu
gorąca wiara
niejaty
10 miesięcy temu
" Budynki znajdujące się w pobliżu kościoła zostały ewakuowane." Rewelacja!!! Jak oni to zrobili???? Pani Angeliko Karpińska, czy pani wie, o czym pani pisze???
ateusz
10 miesięcy temu
Dom boży, a gdzie w tym czasie był jego lokator, duch święty, opatrzność boża, a może był już niepotrzebny, zawadzał to się go pozbył.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić