Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski| 
aktualizacja 

Sprzedają kompost po 1 zł. Pochodzi z zakładu utylizacji odpadów

19

Dzięki swoim wieloaspektowym korzyściom kompost jest istotnym elementem w pielęgnacji ogrodu oraz uprawie roślin, stanowiąc naturalną i ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych nawozów i substancji chemicznych. Zakład Utylizacyjny w Gdańsku na początku wiosny wychodzi z inicjatywą dla ogrodników, oferując tani biosurowiec. Co mówią o nim eksperci?

Sprzedają kompost po 1 zł. Pochodzi z zakładu utylizacji odpadów
Zakład Utylizacyjny w Gdańsku zainaugurował tegoroczną akcję "Czarne Złoto Ogrodników" (WP, materiały prasowe)

Kompost nazywany popularnie "czarnym złotem" jest jednym z kluczowych składników w ogrodnictwie i ogólnie w uprawie roślin. Jest to organiczna substancja, którą można wyprodukować poprzez rozkładanie się organicznych materiałów, takich jak resztki roślinne, ściółka, kuchenne odpady organiczne itp., pod wpływem mikroorganizmów i warunków środowiskowych. Kompostowanie jest procesem naturalnym, który może być przyspieszony przez odpowiednie zarządzanie.

Dodawanie kompostu do gleby poprawia jej strukturę, zapewniając lepsze warunki dla korzeni roślin. Zwiększa retencję wody w glebie oraz jej zdolność do przepuszczania powietrza, co korzystnie wpływa na wzrost i rozwój roślin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Galaretę z jajkiem podaję w formie babki. Goście są nią zachwyceni

Kompost z zakładu utylizacji - czy to bezpieczne?

Co roku na początku wiosny przedstawiciele zakładu wychodzą z atrakcyjną i ekologiczną inicjatywną dla ogrodników "Czarne Złoto Ogrodników". Mieszkańcy Gdańska mogą kupić za złotówkę.

Należy zwrócić szczególną uwagę, że zakład utylizacji odpadów nie jest wysypiskiem śmieci, dlatego jest to produkt odpowiednio przetworzony i przetestowany, a więc bezpieczny. Zakład Utylizacyjny w Gdańsku przekonuje, że kompost, który oferują nadaje się zarówno do trawników, roślin ozdobnych i sadowniczych, a także warzyw niekorzeniowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak zrobić dobry kompost?
Każdy mieszkaniec Gdańska może zamówić 1 tonę lub 0,5 tony kompostu w cenie 1 zł netto/tonę wraz z bezpłatnym transportem. Każdego dnia o północy uruchamiamy nowy formularz, przez który będzie mogło zapisać się 30 osób - mówi rzeczniczka gdańskiego Zakładu Utylizacji Olimpia Schneider, w rozmowie z trojmiasto.pl

Zamówienie należy złożyć za pośrednictwem formularza na stronie internetowej akcji, do 3 kwietnia. Jak czytamy w ramach akcji zapasy kompostu w tym roku są dostępne dla około 300 osób.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić