aktualizacja 

Sprzęt wojskowy z USA dotarł na Ukrainę. "Kijów liczył na więcej"

153

Stany Zjednoczone wysłały pomoc militarną na Ukrainę. We wtorek w Kijowie wylądował kolejny samolot z amerykańskim uzbrojeniem. Sprzęt ma wspomóc kraj w odparciu ewentualnego ataku ze strony Rosji.

Sprzęt wojskowy z USA dotarł na Ukrainę. "Kijów liczył na więcej"
Amerykańska pomoc wojskowa trafiła na Ukrainę (Twitter, Christopher Miller)

Ok. 300 amerykańskich ręcznych wyrzutni przeciwpancernych Javelin oraz kilkaset pocisków trafiło we wtorek na Ukrainę. Boeing 747 ze sprzętem wylądował po południu na lotnisku w Kijowie. To kolejna partia uzbrojenia przekazana ukraińskiemu wojsku przez Stany Zjednoczone.

Kijów. Wyrzutnie przeciwpancerne z USA dotarły na Ukrainę

O sprawie poinformował amerykański korespondent Christopher Miller. Opublikował w mediach społecznościowych nagranie z rozładowywania samolotu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Głos w sprawie pomocy militarnej z Zachodu zabrał dowódca ukraińskich sił w Donbasie. Generał Ołeksandr Pawliuk przyznał, że jego kraj "liczy na większą pomoc ze strony Stanów Zjednoczonych i krajów NATO". Ukraińcy mają czekać przede wszystkim na systemy obrony przeciwlotniczej, które tym razem nie znalazły się na pokładzie samolotu.

Amerykańska ambasada w Kijowie ostrzega przed prowokacjami

Chargé d'affaires amerykańskiej ambasady w Kijowie Kristina Kvien podkreśliła, że "wkroczenie choćby jednego rosyjskiego żołnierz na terytorium Ukrainy to inwazja". Zapowiedziała także kompleksową pomoc militarną ze strony USA, która obejmie dodatkowe uzbrojenie. Ostrzegła również przed rosyjskimi prowokacjami.

Nie pozwólmy Rosji wykorzystać dezinformacji do rozpoczęcia ataku na Ukrainę – stwierdziła.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Obejrzyj także: "Nieodwracalna zmiana" w relacjach Niemcy-Rosja. Ekspertka wyjaśnia

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić