Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|

"Ostatnie miejsce na Ziemi". To tutaj zaatakuje Rosja?

131
Podziel się:

"Cała strefa Czarnobyla jest wciąż tak radioaktywna, że wydawałoby się, że to ostatnie miejsce na Ziemi, które ktoś mógłby próbować podbijać" - pisze "The New York Times". Nie jest jednak wykluczone, że w przypadku inwazji na Ukrainę Czarnobyl stanie się celem rosyjskiego wojska.

"Ostatnie miejsce na Ziemi". To tutaj zaatakuje Rosja?
Wojska Rosji i Białorusi podczas wspólnych ćwiczeń w 2021 roku (Getty Images, Sergei Savostyanov)

Dlaczego Czarnobyl? Wynika to z faktu, że najkrótsza droga z Rosji do Kijowa wiedzie przez północ i prowadziłaby wojska Władimira Putina właśnie przez izolowaną strefę. Ukraina już dwa miesiące temu wysłała dodatkowe służby, które w razie inwazji mają próbować odeprzeć atak Rosjan.

Nieistotne, że to strefa skażenia i nikt tam nie mieszka. To nasz teren, nasz kraj. Musimy go bronić - powiedział podpułkownik Jurij Szakrajczuk z ukraińskiej straży granicznej, którego cytuje "The New York Times".

W Czarnobylu są jednak ludzie. Żyją tam pracownicy, którzy nadal strzegą bezpieczeństwa wokół reaktora. Nie ukrywają, że się boją.

Nie wiemy, czy zabije nas wirus, radioaktywność czy wojna - powiedział "New York Timesowi" Oleksiej Priszepa.

Katastrofa w Czarnobylu

Katastrofa w elektrowni atomowej w Czarnobylu miała miejsce 26 kwietnia 1986 roku na terenie b. ZSRR (obecna Ukraina). Eksplozja doprowadziła do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi.

Dzisiaj reaktor jest schowany pod specjalną osłoną zwaną Arką, której trwałość w 2016 roku szacowano na sto lat.

Siły ukraińskie patrolujące obszar wykluczenia muszą nosić na szyi urządzenia zabezpieczające przed promieniowaniem. Jeśli tylko ktoś poczuje się gorzej, momentalnie jest odsuwany od służby.

Ćwiczenia na Białorusi

Rosja i Białoruś mają przeprowadzić w dniach 10-20 lutego manewry m.in. w pobliżu granicy z Ukrainą. O ich zorganizowaniu Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka zdecydowali w grudniu.

Planowane manewry budzą zaniepokojenie w Kijowie i w państwach zachodnich, zwłaszcza w kontekście dużej koncentracji wojsk przy granicy z Ukrainą na terenie Rosji, a także obaw, że Moskwa może zdecydować się na agresję wobec sąsiada.

Zobacz także: Polacy jasno o obostrzeniach. "To stawia rząd w trudnej sytuacji"
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(131)
Tato
5 miesięcy temu
a kim Polska będzie bronić,chłopcami którzy chcą do mamy
Kangur
5 miesięcy temu
Jeden Rusin drugiemu, czy trzeciemu, krzywdy nie zrobi - nie bedzie zadnej inwazji na Ukraine, i tyle.
Myślący Obywa...
5 miesięcy temu
Do donald&nowak. Coś się Tobie pomyliło to Kaczyński zostanie I sekretarzem KC PiS, Kaczyński kocha wszystko co z komuną związane choćby Centralne zarządzanie, prokuratorów stanu wojennego i sędziów stanu wojennego, w otoczeniu PiS aż roi się od byłych komuchów. Choćby zakup Pegasus'a po przez firmę, którą założyli byli SB'cy. Z Kaczyńskiego był taki opozycjonista. że w pierwszym dniu stanu wojennego gdzie wszyscy opozycjoniści byli internowani, to on spał do 9 i szedł bocznymi uliczkami do kościoła (są to słowa samego Kaczyńskiego z jego książki).
donald&nowak
5 miesięcy temu
Jak Putin wkroczy do Polski to Tusk zostanie 1 sekretarzem KCPZPR.
donald&nowak
5 miesięcy temu
Będziemy świadkami powstania nowego ZSRR . Znowu będą zjazdy KCPZPR . Miller i SLD PO i PSL już świętują i się przygotowują na wejście sztandaru PZPR przy KCPO i LSD KO już świętują puwsiegda budu sońce. Znowu wrócą pochody 1 majowe przewodnie siły partii Millera . A Solidarność będzie gniła w lochach. Tak mi dopomóż Tusk tak mi dopomóż Trzaskowski. A Nowak będzie wolny jak WRONA.
Jaman
5 miesięcy temu
Każdy normalny widzi wprost Niagarę bzdurnych artykułów podżegających przeciw Rosji. Kto płaci "wolnym meNdiom" za te bzdury??? Nie wiecie? :)
Rolnik
5 miesięcy temu
To co za problem jak tam ruski wejdą. Położyć materiały wybuchowe pod arką i zdetonować w odpowiednim momęcie.
Miki
5 miesięcy temu
Ale bzdury. Irracjonalne nakręcanie nienawiści do Rosji. A USA ma czyste raczki… USA ciagle musi miec jakąś wojnę. Teraz podpala Europę
Żal
5 miesięcy temu
A czy Rosjanie powiedzieli swoim żołnierzom, że w razie czego będą napromieniowani?
Grun
5 miesięcy temu
Już znowu widzę te rozbiegane oczy proszące o pomoc.
Franek Dolas
5 miesięcy temu
Pobudka to nie 1939r. Gdy rozpętałem II wojnę.
Syk
5 miesięcy temu
Europa zapłonie za pomocą łap anarchistów.
USSR boy
5 miesięcy temu
Polska gdy istniał Układ Warszawski była postrachem zachodu. Mieliśmy wszystko, silne wojsko, sprzęt itd. A teraz co? USA to nawet talibom oddało za darmo mnóstwo sprzętu którego my nigdy nie kupimy bo nas nie stać. Więc co nas czeka? Może powrót do Układu Warszawskiego nie jest taki zły ?
Wac
5 miesięcy temu
"Siły ukraińskie patrolujące obszar wykluczenia muszą nosić na szyi urządzenia zabezpieczające przed promieniowaniem" - tzn. talizman taki? A może autorkowi chodziło o dozymetr. Autorek wie o czym pisze?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić