Środa Popielcowa. Kogo obowiązuje post?

9

Środa Popielcowa kończy w okres karnawału i jest jednocześnie początkiem wielkiego postu. Tego dnia obowiązuje post ścisły. Co to dokładnie oznacza i czy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich wiernych?

Środa Popielcowa. Kogo obowiązuje post?
W Środę Popielcową obowiązują post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. (Getty Images)

Zgodnie z kościelnym Kodeksem Prawa Kanonicznego Środa Popielcowa to dzień pokuty. Przypada zawsze na 46 dni przed Wielkanocą. Tego dnia obowiązuje post ścisły.

Oznacza to, że można spożyć trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta – przypomina rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak.

Kogo obowiązuje post? Są wyjątki

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich wiernych powyżej 14. roku życia. Post ścisły dotyczy natomiast osób od 18. do 60. roku życia. Oznacza to, że większość wiernych powinna tego dnia powstrzymywać się od zbyt obfitych posiłków.

Środa Popielcowa. Czy trzeba iść tego dnia do kościoła?

W Środę Popielcową wierni nie są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej. Popielec nie jest dniem wolnym od pracy. Jak zaznacza jednak rzecznik episkopatu, dobrze jest tego dnia wybrać się na mszę św.

Dobrze jest zacząć czterdziestodniowy czas Wielkiego Postu od liturgii i obrzędu posypania głów popiołem na znak pokuty – podkreślił ks. Gęsiak.

Obejrzyj także: Księża na etacie w KAS, zarabiają ponad 6 tys. zł. Ojciec Gużyński komentuje

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić