aktualizacja 

Stanowcza reakcja Ukraińców. Rosjanie nie będą mieli szans

Ukraińskie siły przeciwlotnicze będą zestrzeliwać rosyjskie myśliwce i wojskowe samoloty transportowe, jeżeli ich załogi będą próbowały dostać się do Naddniestrza — powiedział pułkownik Bohdan Senyk agencji Ukrinform. To reakcja na przygotowania do przyjęcia samolotów w Tyraspolu.

Stanowcza reakcja Ukraińców. Rosjanie nie będą mieli szans
Rosyjski myśliwiec SU-34. Zdjęcie ilustracyjne (Wikimedia Commons)

6 kwietnia Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy odnotował, że Rosjanie próbują poprawić sytuację taktyczną w okolicach rzeki Boh na południu Ukrainy. Przez to sztab nie wyklucza wykorzystania terytorium Naddniestrza w Mołdawii w celu wsparcia ofensywy na południu Ukrainy. Jak dodano w komunikacie, na lotnisku w Tyraspolu w Naddniestrzu trwają przygotowania do przyjęcia samolotów.

Siły przeciwlotnicze będą zestrzeliwać rosyjskie samoloty

Pułkownik Bohdan Senyk, szef Departamentu Komunikacji Sił Zbrojnych Ukrainy cytowany przez agencję Ukrinform zapewnił, że ukraińskie siły przeciwlotnicze będą zestrzeliwać myśliwce i wojskowe samoloty transportowe Federacji Rosyjskiej nad terytorium Ukrainy w przypadku próby przeniesienia ich do Tyraspola.

W marcu teren Naddniestrza oficjalnie został uznany za "okupowane terytorium". To pierwszy taki przypadek. Do tej pory było nazywane terytorium "znajdującym się pod kontrolą Federacji Rosyjskiej".

Rosyjskie ładunki w Naddniestrzu

W miejscowości Cobasna w Naddniestrzu przy samej granicy z Ukrainą mieści się posowiecki arsenał z 20 tys. ton amunicji, która w ponad połowie jest przeterminowana. Potencjalna eksplozja na terenie kontrolowanego przez rosyjską armię składu osiągnęłaby siłę 10 kiloton.

Jak podaje portal Balkan Insight, w 2020 roku szacowano, że znajduje się tam ok. 20-21 tys. ton ładunków, przy czym termin przydatności ok. 60 proc. z nich minął. W związku z tym przeterminowana amunicja wymaga specjalnych warunków przewozu albo powinna być utylizowana na miejscu.

Stacjonuje tam 1,5 tys. rosyjskich żołnierzy

Mołdawia straciła kontrolę nad regionem Naddniestrza w wyniku krótkiego konfliktu zbrojnego po ogłoszeniu przez Mołdawską Socjalistyczną Republikę Radziecką w maju 1991 roku niepodległości od ZSRR. Na terytorium Naddniestrza stacjonuje około 1,5 tys. rosyjskich żołnierzy.

Zobacz także: Oglądał zdjęcia z Buczy, synowi powiedział: to mogliśmy być my
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić