Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Szykuje się kolejna ofensywa na Kijów. "Rosja niczym ranny wilk"

Podziel się:

Generał brygady Sił Zbrojnych Ukrainy Aleksander Hruzewycz uważa, że ​​po przegrupowaniu wojsk Rosja spróbuje przeprowadzić drugą ofensywę na Kijów. Na razie siły rosyjskie skupiają się na walkach w obwodach donieckim i ługańskim, "aby osiągnąć przynajmniej jeden cel".

Szykuje się kolejna ofensywa na Kijów. "Rosja niczym ranny wilk"
Szykuje się kolejne oblężenie stolicy. Zniszczony most w okolicach Kijowa (EPA, PAP)

O możliwych rozwojach wojny w Ukrainie opowiedział podczas czwartkowego briefingu generał brygady Sił Zbrojnych Ukrainy Aleksander Hruzewycz. Wiceszef sztabu wojsk lądowych przyznał, że sytuacja "jest napięta". Jak mówi, wróg zmienił kierunek i w najbliższym czasie będzie się starał przejąć kontrolę nad obwodem donieckim i ługańskim.

Można spodziewać się ofensywy na stolicę

Hruzewycz dodał, że po przegrupowaniu rosyjskich wojsk "można spodziewać się kolejnej ofensywy na stolicę" - Teraz [wróg – przyp. red.] przekieruje swoje siły, aby osiągnąć przynajmniej jeden cel. Prawdopodobieństwo, że to mu się uda, jest małe, ale nadal jest ryzyko ataku na Kijów — dodał generał.

To zdecydowanie pozwoli wrogowi stworzyć własne warunki, by wyjść z tego jako "zwycięzcy", bo teraz Rosja, niczym ranny wilk, opiera się tylko na własnej propagandzie - powiedział Hruzewycz.

Zniszczono 1/3 wojsk

Według Hruzewycza jedna trzecia wojsk otaczających Kijów została zniszczona przez obrońców ukraińskich, a druga trzecia została przerzucona przez Białoruś do granic w pobliżu obwodów donieckiego i ługańskiego.

Jednocześnie jedna trzecia tej grupy pozostała na terytorium Białorusi. Generał brygady zapewnił, że ukraińskie dowództwo wojskowe jest świadome planów wroga i podejmuje działania w obronie Kijowa i regionu.

Celem "zajęcie całego kraju"

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar powiedziała w czwartek, że choć w krótkiej perspektywie Rosja koncentruje się na walkach na wschodzie Ukrainy, to długoterminowym celem Moskwy jest "zajęcie całego kraju".

Zobacz także: Ekspert o prowadzeniu walki przez Rosjan. "Całkowicie niszczą wszystko"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić