Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Stanowcze stanowisko Izraela. Nie wyda szczątków przywódcy Hamasu

Izrael nie zgodził się na wydanie szczątków Jahji Sinwara, byłego przywódcy Hamasu, zabitego w październiku 2024 r. - informuje portal New Arab, na który powołuje się Polska Agencja Prasowa.

Stanowcze stanowisko Izraela. Nie wyda szczątków przywódcy Hamasu
Binjamin Netanjahu i Herzi Halevi (Getty Images, 2024 Anadolu)

Izrael nie wyda szczątków Jahji Sinwara, byłego lidera Hamasu, który zginął w październiku 2024 r. - poinformował portal New Arab. Palestyńczycy mieli nadzieję na odzyskanie jego zwłok w ramach negocjacji dotyczących uwolnienia zakładników przetrzymywanych przez Hamas w Strefie Gazy. Hamas domagał się wydania szczątków Sinwara jako części pierwszej fazy przyszłego porozumienia z Izraelem.

Izrael nie odda zwłok terrorysty Sinwara. Do tego nie dojdzie, kropka - przekazał New Arab, powołując się na źródła znające szczegóły rozmów.

Sinwar, który zginął w Strefie Gazy jesienią ubiegłego roku, był liderem struktur Hamasu na tym terytorium, a od sierpnia 2024 r. pełnił funkcję przywódcy całego ugrupowania. Uważano go za jednego z głównych organizatorów krwawego ataku na południe Izraela w październiku 2023 r., w wyniku którego zginęło około 1200 osób, a 251 zostało uprowadzonych jako zakładnicy. Atak ten zapoczątkował trwającą do dziś wojnę w Strefie Gazy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tysiące Rosjan wstępuje do armii. "Niezrozumiała motywacja"

Śmierć Sinwara

Sinwar został zabity po "trwającym rok pościgu", podczas którego ukrywał się za plecami gazańskich cywilów, zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią — cytuje komunikat izraelskiej armii Polska Agencja Prasowa.

Palestyński bojownik spędził ponad 20 lat w izraelskim więzieniu, gdzie odbywał karę dożywocia za zabicie dwóch Izraelczyków i czterech Palestyńczyków. W 2011 r. został wymieniony wraz z 1025 palestyńskimi więźniami w zamian za uwolnienie uprowadzonego izraelskiego żołnierza Gilada Szalita.

Po śmierci Sinwara głos zabrał Joe Biden. Prezydent Stanów Zjednoczonych powiedział, że wyeliminowanie go "daje szansę na Strefę Gazy bez Hamasu u władzy oraz na polityczne rozwiązanie konfliktu".

Autor: AWWA
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Tragiczny finał karambolu na S7. Zmarł kolejny uczestnik wypadku
Nie żyje prof. Jadwiga Puzynina. Wybitna uczona miała 97 lat
Seniorzy masowo rezygnują z sanatoriów. Powody zaskakują
Spędzili 491 dni w niewoli. Taki jest stan izraelskich zakładników
Zabrała jedzenie ze śmietnika Biedronki. Sąd podjął decyzję
Aryna Sabalenka spełniła obietnicę po Australian Open. Paula Badosa zachwycona
Udawali policjantów, doszło do strzelaniny. Chwile grozy w Wołominie
Policja w żałobie. Nie żyje st. asp. Sławomir Marciniak
Podwójne życie proboszcza z Łubowic. Kościół i aplikacja randkowa
"To była katownia". Przeżyła więzienie na Białorusi. Mówi, jak było
Uratowała czworo dzieci z pożaru. Sama zginęła
Spacerują w czasie odwilży po Morskim Oku. Apel TPN
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić