Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski| 
aktualizacja 

"Starcie" ochroniarzy Putina i Xi na lotnisku. Wygrał Rosjanin

Władimir Putin przebywa obecnie z podróżą w Chinach. W piątek przybył do miasta Harbin w chińskiej części Mandżurii. Kamery na lotnisku uchwyciły zabawny moment spotkania dwóch ochroniarzy - rosyjskiego i chińskiego.

"Starcie" ochroniarzy Putina i Xi na lotnisku. Wygrał Rosjanin
"Starcie" ochroniarze Putina i Xi na lotnisku. Wygrał Rosjanin (X, ShanghaiPanda)

Władimir Putin przybył w czwartek do Chin. Został przyjęty w Pekinie z pełnymi honorami wojskowymi. Rosyjski prezydent spędzi w tym kraju dwa dni.

Moskwa i Pekin dysponują "solidnymi zasobami praktycznej współpracy" - powiedział Putin w Pekinie. Xi Jinping podkreślił z kolei, że oba państwa to "dobrzy sąsiedzi, przyjaciele i partnerzy", którzy zacieśniają dwustronne relacje. - Stosunki te nie są wymierzone przeciw nikomu - dodał Putin.

W piątek, rosyjski przywódca pojawił się w mieście Harbin we wschodnich Chinach. Miasto położone jest w chińskiej Mandżurii. Na lotnisku doszło do zabawnej sytuacji z udziałem chińskiego i rosyjskiego, którą uchwyciły kamery telewizji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Putin poza Moskwą. Ekspert o możliwych sobowtórach

Przywitanie profesjonalistów

Putin pojawił się w nocy w Harbinie. Przywitał się z szefową odbierającej go na lotnisku delegacji. W międzyczasie, kamery wychwyciły zabawny moment spotkania dwóch ochroniarzy - chińskiego i rosyjskiego. Dwaj "bodyguardzi" w oszczędny sposób sposób przywitali się ze sobą i w swoisty sposób wyrazili uznanie dla swojego profesjonalizmu.

Rosjanin i chińczyk, stojąc obok siebie, wymienili krótkie spojrzenia i kiwnęli do siebie głowami. Warto przyjrzeć się reakcji Chińczyka. Rosjanin spojrzał mu prosto w oczy, co zakłopotało jego chińskiego odpowiednika. W kulturach wschodnich, patrzenie w oczy nie jest dobrze przyjmowane, ponieważ wywołuje zmieszanie.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Chiny i Rosja blisko współpracują na wielu polach. Od co najmniej dwóch lat współpraca zacieśniła się przy okazji wojny w Ukrainie. Rosjanie sprzedają do Chin surowce energetyczne, głównie ropę naftową, zaś Chiny wspierają kompleks przemysłowo-militarny Rosji.

Rośnie eksport chińskiej nitrocelulozy do Rosji

Międzynarodowe agencje prasowe sygnalizują m.in. duży wzrost eksportu do Rosji chińskiej nitrocelulozy. Nitroceluloza to materiał wybuchowy używanego m.in. do produkcji amunicji artyleryjskiej. Eksport, jak podaje japoński nadawca NHK, wzrósł z niemal zera przed wojną do 1,3 tys. ton w minionym roku.

Z analizy danych opublikowanych przez chińską administrację celną, sięgających 2015 r., wynika, że do 2021 r. eksport tego materiału praktycznie nie istniał. W maju 2022 r., zaledwie trzy miesiące od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, odnotowano jego gwałtowny skok. Warto dodać, że Europa zależna jest w tym zakresie, dużej mierze, od Francji. W sierpniu 2022 r. w fabryce tego materiału w Bergerac doszło do pożaru i eksplozji, co w bardzo dużym stopniu ograniczyło zdolności produkcyjne.

W całym 2022 r. Chiny wyeksportowały do Rosji nieco ponad 700 ton nitrocelulozy. Rok później wolumen uległ niemal podwojeniu - do ponad 1300 t. W okresie od stycznia do marca br. wyeksportowano ok. 110 t.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić