Strajk na kolei. Część osób nie dojechała na święta do domu

39

Niektórzy pasażerowie nie dojechali w piątek przed świętami do celu swojej podróży. Część połączeń Polregio została bowiem odwołana. Powodem jest strajk pracowników, którzy skarżą się na głodowe pensje.

Strajk na kolei. Część osób nie dojechała na święta do domu
Część kursów Polregio została odwołana ze względu na braki kadrowe (Twitter, Dining Car)

Pracownicy Polregio przygotowują się do strajku generalnego. Lokalne media podają, że już teraz składają wnioski o zwolnienia lekarskie i urlopy. Związkowcy spotkali się we wtorek z zarządem przewoźnika, jednak nie doszło do zawarcia porozumienia.

Pracownicy Polregio domagają się podwyżki. "Są najmniej zarabiającymi pracownikami na kolei"

Międzyzakładowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy w Polregio ogłosił w związku z tym pogotowie strajkowe. Pracownicy domagają się 700 zł podwyżki z wyrównaniem od 1 grudnia 2021 roku. Polregio zaproponowało miesięczny wzrost pensji o 400 zł, w dwóch ratach.

Zatrudnieni w Polregio są najmniej zarabiającymi pracownikami na kolei. Bardzo często ich wynagrodzenie jest tak niskie, że nawet nie osiąga poziomu ustawowego. Już to powoduje odejścia pracowników – ocenił w piątek wiceszef ZZMK Sławomir Centkowski na antenie radia PiK.

Pracownicy mają odchodzić na tyle często, że brakuje osób do obsługi pociągów. Kolejarze przedstawiają zwolnienia lekarskie i wykorzystują urlopy.

Utrudnienia na kolei. Odwoływane są niektóre kursy pociągów

Sytuacja prowadzi do odwoływania połączeń kolejowych. Pasażerowie nie mogli w piątek dostać się choćby z  Bydgoszczy do Piły czy z Olsztyna do Ełku. Utrudnienia dotyczą także tras Krzyż – Kostrzyn, Opole – Zawadzkie, Głogów – Leszno, Parczew – Lublin czy Bydgoszcz – Kaliska Kujawskie. W niektórych przypadkach pojawiły się także problemy z zastępczą komunikacją autobusową.

PKP PLK jako oficjalny powód odwoływania połączeń podaje "inne przyczyny związane z działalnością przewoźnika kolejowego". Nie jest jasne, jak długo potrwać mogą utrudnienia.

Obejrzyj także: ''Pies kolejarz''. Zatrzymał pociąg

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić