aktualizacja 

Superjacht Rosjanina idzie pod młotek. Ten kraj zrobi to jako pierwszy

Ukraiński rząd podaje, że chorwacki sąd wydał zezwolenie na sprzedaż jachtu "Royal Romance", należącego do Wiktora Medwedczuka. Łódź jest wyceniana na 200 mln dolarów. Ma zostać sprzedana na aukcji po tym, jak zajęto ją w Chorwacji z początkiem tego roku.

Superjacht Rosjanina idzie pod młotek. Ten kraj zrobi to jako pierwszy
Superjacht został wyceniony na 200 mln dolarów (Wikimedia Commons, markmobil.eu)

Chorwacki sąd miał orzec, że superjacht należy przekazać Ukraińskiej Agencji Odzyskiwania i Zarządzania Aktywami (tzw. ARMA). Agencja oświadczyła, że "Royal Romance" zachowa wartość ekonomiczną, jeśli...zostanie sprzedana na aukcji. Jeśli tak się stanie - będzie to pierwszy przypadek, w którym zatrzymany superchajt któregoś z oligarchów zostanie sprzedany. A takich łodzi jest obecnie coraz więcej na całym świecie, ponieważ prokremlowskich sojuszników wciąż obejmują sankcje. W kwietniu na Fidżi zajęto superjacht Amadea, który ma należeć do Sulejmana Kerimowa. Z kolei Niemcy zajęli największy superjacht na świecie - Dilbar, który należy do objętej sankcjami siostry rosyjskiego oligarchy Aliszera Usmanowa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Putin jest zdesperowany. "Oznaka tchórzostwa"

Bogacze usiłują uciekać ze swoimi drogocennymi łodziami za granicę. Nie zawsze im się to jednak udaje. Władimir Strzałkowski nie mógł zatankować swojego jachtu w Narwiku, gdyż Norwegowie nie wydali na to zgody. W Czarnogórze jacht należący do Wagita Alekperowa nagle zniknął w radarów. Prawdopodobnie załoga w ten sposób chciała uniknąć możliwości śledzenia, a to jest sprzeczne z międzynarodowym prawem morskim.

Ukraiński oligarcha po rosyjskiej stronie

Paradoksalnie Wiktor Medwedczuk nie jest rosyjskim, a ukraińskim politykiem. W latach 2002-2005 był szefem administracji prezydenta Ukrainy Łeonida Kuczmy. Do niedawna Medwedczuk był w czołówce najbogatszych i najbardziej wpływowych Ukraińców. W 2003 r. tygodnik "Wprost" umieścił go na 50. miejscu listy najzamożniejszych obywateli Europy Środkowej i Wschodniej.

Medwedczuk miał się dorobić m.in. na nielegalnej sprzedaży węgla z terenów kontrolowanych przez separatystów na wschodniej Ukrainie. Miał też swoje imperium medialne, w skład którego wchodziły trzy stacje telewizyjne i wiele gazet.

Oficjalnie Putina Medwedczuk poznał dopiero w 2003 roku. Jednak znajomość obu polityków stała się na tyle zażyła, że prezydent Rosji został...ojcem chrzestnym córki Medwedczuka, Darii. Oligarcha był do tego stopnia dla niego cenny, że za niego i 55 innych osób wydał Ukrainie 215 więźniów, w tym żołnierzy pułku Azow.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić