Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 
aktualizacja 

Syria i Irak wspierają Hamas. Wykorzystują Rosję

Konflikt Izraela z Palestyną wchodzi w kolejną fazę. Bardzo możliwa jest m.in. lądowa inwazja wojsk izraelskich na Strefę Gazy. Pomoc wysyłają z kolei reżimy wspierające Hamas, czyli Irak i Syria. Korzystają przy tym z rosyjskiej infrastruktury.

Syria i Irak wspierają Hamas. Wykorzystują Rosję
Tak wygląda lot jednego z samolotów, który wysłał irański reżim (Twitter)

Eskalacja wojny Izraela z Palestyną może doprowadzić do konfliktu na szeroką skalę, w rejonie Bliskiego Wschodu. Izraelskie tereny ostrzelano już m.in. rakietami Hezbollahu, wystrzelonymi z części Libanu.

Do wsparcia Hamasu szykują się też sojusznicy z Iranu i Syrii. Reżimy z Teheranu i Damaszku wysyłają kolejnych bojowników, którzy mają walczyć z regularnym wojskiem Izraela w razie ewentualnej operacji lądowej.

Istotne jest to, że do wsparcia Hamasu wykorzystywana jest rosyjska infrastruktura wojskowa, która funkcjonuje na terenie Syrii.

Przerzuty wojsk dokonywane są przez bazę rosyjską Humajmim, która znajduje się w pobliżu Latakii.

To jedna z najważniejszych baz lotniczych, która służyła Rosjanom do działań podczas syryjskiej wojny domowej, wspierając reżim Baszszara al-Asada.

Warto podkreślić, że baza nadal zarządzana jest przez rosyjskie siły powietrzne i jest głównym ośrodkiem działań wojska rosyjskiego w regionie.

Co pokazują dane z przestrzeni powietrznej?

Skąd informacja o działaniach z bazy rosyjskiej? Dziennikarze przeanalizowali ruch lotniczy w okolicach portu lotniczego w Latakii. Julian Roepcke z Bildu zauważył, że po samolotach z Syrii, również Iran wykorzystuje lotnisko zarządzane przez armię Rosji.

Po izraelskich atakach na lotniska reżimu Assada w Damaszku i Aleppo, reżim irański wykorzystuje obecnie rosyjską bazę lotniczą w Latakii do transportu bojowników i broni do regionu - zauważył reporter niemieckiej gazety.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Dodajmy, że w konflikcie, którego eskalacja nastąpiła w ubiegłym tygodniu, zdążyło zginąć już kilka tysięcy osób.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić