o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
mmc
|

Szczepionka na COVID-19. To on za nią stoi. Mówi, kiedy życie wróci do normy

246
Podziel się

Profesor Ugur Sahin, współzałożyciel firmy BioNTech, która razem z koncernem Pfizer opracowuje szczepionkę na koronawirusa, opowiedział o swoich przewidywaniach dotyczących tego, kiedy wrócimy do normalnego życia.

Szczepionka na COVID-19. To on za nią stoi. Mówi, kiedy życie wróci do normy
Kobieta otrzymuje szczepionkę na COVID-19, opracowaną przez Pfizer i BioNTech. W trzeciej fazie testów, w której uczestniczyła kobieta, szczepionka miała ponad 90-procentową skuteczność. (Dogukan Keskinkilic)
bDAjuVAR

W tym tygodniu firmy Pfizer i BioNTech poinformowały, że skuteczność opracowywanej przez nie szczepionki na koronawirusa wynosi ponad 90 proc. W testach udział brało ok. 43 tys. chętnych. Wieść o powstającej szczepionce ucieszyła wszystkich i dała nadzieję na powrót do życia sprzed pandemii.

Lato nam pomoże, ponieważ liczba zakażeń wtedy spadnie, a absolutnie koniecznym jest, abyśmy mieli wysoki wskaźnik szczepień do jesieni/zimy przyszłego roku. Albo i wcześniej - powiedział prof. Ugur Sahin w rozmowie z BBC.
bDAjuVAT

Kiedy życie wróci do normy? John Bell, profesor medycyny z Uniwersytetu Oksfordzkiego, mówił, że dzięki szczepionce może się to stać już wiosną.

Prof. Sahin jest jednak ostrożniejszy. Bardziej realny termin, jak mówi, to zima 2021 roku. Pierwsze szczepionki mają zostać rozdystrybuowane pod koniec bieżącego lub na początku przyszłego roku. Do kwietnia 2021 r. do krajów na całym świecie ma trafić ok. 300 mln szczepionek.

Jestem pewien, że dzięki tak skutecznej szczepionce transmisja między ludźmi zostanie zredukowana - może nie o 90 proc., ale o 50 proc. Nie zapominajmy, że nawet to będzie oznaczało olbrzymie ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa - powiedział prof. Sahin.

Szczepionka na COVID-19. Skutki uboczne?

Prof. Sahin podkreśla, że w badaniach nie stwierdzono, aby szczepionka na COVID-19 niosła ze sobą jakieś poważne skutki uboczne. Drobniejsze skutki uboczne, które zauważono, to lekki lub średni ból w miejscu ukłucia. Może się on utrzymywać przez kilka dni. Niektórzy pacjenci mieli też przez kilka dni gorączkę.

bDAjuVAZ

Czy sytuacja rzeczywiście wróci do normy do zimy 2021 roku?

BBC podkreśla, że aby powiódł się plan, który kreśli prof. Sahin, szczepionka musi zostać zatwierdzona przez organy regulacyjne. Zgoda ta pojawi się dopiero wtedy, gdy pewne będzie, że szczepionka jest bezpieczna.

Inną niepewność - podaje BBC - stanowi to, jak długo po wstrzyknięciu preparatu będzie się utrzymywać odporność. Być może okaże się, że szczepienia będą musiały być powtarzane cyklicznie.

bDAjuVBa
Zobacz także: Pfizer. Szczepionka na COVID. Marcin Jędrychowski o zapowiedziach Mateusza Morawieckiego
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDAjuVBb
bDAjuVBu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(246)
Trele
2 miesiące temu
Szczepionke biorę w ciemno ...dla rządu i ich rodzin xdxd ja nie mam zamiaru się szczepic , jestem przedstawicielem handlowym...od 8 lat nie miałem grypy tylko lekkie przeziębienia...co za tym idzie nigdy się nie szczepilem..teraz też się nie zaszczepie . Jak będzie obowiązkowa, zapłacę lekarzowi by mi wystawił że jestem szczepiony ... moje ciało mój wybór xdxdxd
ser
2 miesiące temu
Pytamy o długotrwałe wyniki a nie co zaraz po szczepionce siędzieje..
okoRA
2 miesiące temu
Zarówno szczepionki DNA, jak i mRNA obejmują wprowadzenie obcego i zmodyfikowanego materiału genetycznego do komórek osoby, a wcześniejsze badania wykazały, że takie szczepionki „niosą ze sobą znaczną nieprzewidywalność i szereg nieodłącznych szkodliwych potencjalnych zagrożeń” oraz że „nie ma wystarczającej wiedzy, aby zdefiniować prawdopodobieństwo niezamierzonych zdarzeń lub konsekwencji modyfikacji genetycznych. ” Niemniej klimat strachu związany z wybuchem koronawirusa może wystarczyć, aby sektor publiczny i prywatny opracował i rozpowszechnił takie kontrowersyjne terapie z obawy o potencjał epidemii obecnej epidemii. DZIENNIARZU W LAB1 W UK WSZYSCY ZMARLI PO SZCZEPIENIU !!! NA UKRAINIE NA 15 ZOLNIERZY ZMARLO 9. TY KTORY TO PISZESZ ZAPISZE SOBIE TWOJE NAZWISKO I CZAS ARTYKULU JESLI KTOS UMRZE POCIAGNE CIE DO ODPOWIEDZIALOSCI ZA PISANIE BZDUR I WPROWADZENIE OPINI PUBLICZNEJ W BALAD !!!!
bDAjuVBv
Arni
2 miesiące temu
Czy aby nazwisko profesora nie czyta się "SASIN"?
Ludwig
2 miesiące temu
Szczepić tylko polityków i ich rodziny oraz bogaczy tego świata. Odczekać rok lub nawet trzy. Jak nie poumierają to będzie to oznaczało że będziemy się mogli szczepić, oczywiście kto będzie chciał.
Najnowsze komentarze (246)
Nick
2 miesiące temu
Przez z 7 dni tak mi latało serducho (arytmia), że co 3 uderzenia 5 sek. stało... , a bałem sie zadzwonić po karetkę. Na pewno dam se w żyłę jak tylko sie toto pojawi.
fsd
2 miesiące temu
szkoda mi tych ludzi którzy myślą że "świat wróci do normy" skoro wielcy tego świata wprost mowią że nie będzie żadnego powrotu. przeczytajcie sobie książkę Klausa Schwaba świat po C19...oni nie zamierząją nam pozwolić wrocić do normalności, to nawet nie teorie spiskowe, wszystko jest jawne
Ono
2 miesiące temu
Matcinf U mnie Babcia(85lat) zachorowała, rodzice też niby na covida i Babcia przeszła najlżej rodzice w miarę, ale czy to był covid 19? z testów tak wynika i tu pytanie czy dostał ktoś z koronką, wyniki na papierze? Nie, a dlaczego bo wtedy by odpowiadali za te oszustwa... Przykład z mojej rodziny z Warszawy testy robili mają koronkę..... Po przejściu kwarantanny jeszcze jakieś 2-3 tygodnie odczekali.... po tym czasie w TV trąbią,aby oddawać osocze więc kobieta pojechała zrobili badanie na słowo Ci nie uwierzą, że przeszedłeś koronkę i zgadnij co tam się okazało? Z osocza wyszło, że żadnego niby Covida 19 nie przeszli, więc o ch... tu chodzi?
Ono
2 miesiące temu
Piotr poczytaj sobie o szczepionkach HPV w Afryce w jakimś nie pamiętam kraju szczepili co tam się działo, druga sprawa czemu jak szczepisz np. dzieci to dają ci kartę do podpisania, że zgadzasz się na szczepienie? A no po to, aby w razie gdyby coś wyszło nie tak lekarze i inni mają twój podpis, że zaakceptowałeś wszystkie powikłania. Czytałeś kiedyś taka kartę jakie mogą być powikłania?
Alicja
2 miesiące temu
Szczepionki do końca życia, jak zrobią wrak z człowieka i umrze!
hela
2 miesiące temu
SZEPIONKA W CIĄGU PÓŁ ROKU? NIE DZIĘKUJĘ. POCZEKAM NA SKUTKI UBOCZNE PO 5-8 LATACH I WTEDY GDY TAKICH NIE BĘDZIE CHĘTNIE SIĘ ZASZCZEPIĘ.
Maniek
2 miesiące temu
Ja się nie pozwolę zaszczepić .To obłuda i wierutne kłamstwa.Niech sobie w D. te szczepionkę wsadzą.Na grypę się nie szczepię i nie choruję.To jest zniewolenie ludzi i nic więcej jak ich ten covida ha ha .Tyle w temacie.A głubki niech lecą po tą swoją szczepionkę.
TakaPrawda
2 miesiące temu
Buhahaha, szczepienia powtarzane cyklicznie... Złoty interes...
bDAjuVBn
Ttt
2 miesiące temu
Jej robocza nazwa to prozium.
Kachna
2 miesiące temu
Ciekawe dlaczego główny udziałowiec sprzedał w ubiegłym tygodniu 67%swoich akcji w firmie produkującej te szczepionki.
Obywatel
2 miesiące temu
Szczepionki testuje się latami.... A tu raz ciach i jest... Kto weźmie odpowiedzialność jeśli się okaże że wystąpią skutki niepożądane powikłania czy w najgorszym przypadku śmierć... Otóż nikt.... Nasz wspaniałomyślny rząd najpierw uchalil ustawę chroniąca przed odpowiedzialnością rządzących, medyków firmy farmaceutyczne a następnie uchalil ustawę o przymusie obowiązku szczepień... Ciekawe.... Skoro jak jest tak bezpieczna to niech zagwarantują bezpieczeństwo i ochronę zdrowia i życia co każdemu człowiekowi zapewnia Konstytucją na którą tak rządzący powołują sie choćby w przypadku aborcji... Prawo nienarodzonego.... A gdzie prawa człowieka nardzonego... Rządzący tu Konstytucji nie widzą o prawach pacjenta, o potrzebnej zgodzie na udział w eksperymencie medycznym już zapominają... Prawo jest a i owszem ale działa kiedy.... No i to już względne.... W tedy kiedy jest im to na rękę...
unleash77
2 miesiące temu
Nikt normalny dobrowolnie się tym nie zaszczepi.
Rrr
2 miesiące temu
Czyli 90% wybije a te 10 % to elity co przezyja?
Leszek
2 miesiące temu
Jak czytam, że poważniejszym skutkiem ubocznym jest ból po ukłuciu to chyba naprawdę ktoś sobie żarty robi. Jak komar mnie dopadnie to mam podobne skutki uboczne utrzymujące się kilka dni. Sam nie wiem czy się szczepić ale chyba będę chciał. Zobaczę jakie będą dalsze opinie na temat szczepionek.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić