Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|
aktualizacja

Zmienili nazwy ulic w Warszawie. Celem Jan Paweł II

172
Podziel się:

Po ostatnim dokumencie TVN "Don Stanislao" zawrzało. Aktywiści nie czekali długo z odpowiedzią na mrożące krew w żyłach doniesienia o rzekomych przestępstwach duchownych. W stolicy pojawiły się tajemnicze naklejki.

Zmienili nazwy ulic w Warszawie. Celem Jan Paweł II
Po oskarżeniach kierowanych w stronę kard. Dziwisza pozostaje najważniejsze pytanie. Czy Jan Paweł II o wszystkim wiedział? (Getty Images)

Kult Jana Pawła II w Polsce przez lata przybierał na sile. Wszystko jednak stanęło pod znakiem zapytania po oskarżeniach wysuniętych w stronę kard. Stanisława Dziwisza, który przez 40 lat był osobistym sekretarzem papieża w Watykanie.

Kulminacją zarzutów okazał się reportaż Marcina Gutowskiego pt. "Don Stanislao". Na jaw wyszły nieznane dotąd doniesienia na temat rzekomych przewinień kardynała w sprawie tuszowania pedofilii w Kościele. Nie obyło się bez publicznej dyskusji, jednak najważniejszym pytaniem, stawianym nie tylko przez wiernych, jest to, czy Jan Paweł II wiedział o ciemnych stronach Kościoła.

Aktywiści z odpowiedzią nie czekali jednak długo. W stolicy na tabliczki z nazwami ulic i instytucji pojawiły się naklejki z napisami "Aleja/Szkoła Ofiar Jana Pawła II".

Wraz z grupą znajomych stwierdziliśmy, że mamy potrzebę, żeby gdzieś w przestrzeni publicznej znalazł się wyraz tego, że mamy dosyć janopawlizacji sfery publicznej, robienia świętego i wielkiego autorytetu z człowieka, który jest mniej lub bardziej bezpośrednio odpowiedzialny za krzywdę setek, jeśli nie tysięcy dzieci na świecie - powiedziała jedna z aktywistek w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Post udostępniony przez ilustratorkę Katarzynę Babis szybko zyskał popularność. Okazuje się, że użytkownicy Facebooka raczej dzielili entuzjazm pomysłodawców akcji.

Ulica przemówiła! - cieszą się komentujący.
Zobacz także: Pedofilia w Kościele. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: "Powinna to wyjaśnić niezależna komisja kościelna"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(172)
Monia 30
2 lata temu
Jan Paweł II odegrał ogromną rolę w procesie wyzwalania się narodów Europy Środkowej i Wschodniej spod panowania Związku Radzieckiego, był duchowym przywódcą Polaków w okresie „Solidarności” i stanu wojennego. Liczni rodacy uznawali jego wielki autorytet również w latach późniejszych. Nauczanie Papieża-Polaka zawierało idee, które wielu obywateli Rzeczpospolitej przyjęło za rozstrzygające podczas referendum potwierdzającego akcesję Polski do Unii Europejskiej. Dzięki Janowi Pawłowi II polska historia i kultura w swych najlepszych przejawach stawały się znane na całym świecie. Przemawiał z mocą do tłumów, a jednocześnie wywierał niezatarty wpływ na ludzi mających z nim osobisty kontakt. Dla katolików stanowił przykład świętości życia, dla wielu wyznawców innych religii lub niewierzących był inspiracją i ważnym punktem odniesienia. Jan Paweł II mawiał brońcie Krzyża. Dziś wielu ludziom to się nie podoba, jest solą w oku za ich czyny karygodne. Wstyd Polacy. Opamiętajcie się
klawisz
2 lata temu
Kasia Babis... Polacy zapamiętają te bohaterskie nazwiska: Babis, Lempart, Suchanov i w odpowiednim czasie wystąpią o stosowne nagrody dla wymienionych towarzyszek.
emeryt
2 lata temu
jak możecie oczerniać naszego Polskiego papieża, co chcecie przez to osiągnąć? Nie chcesz wierzyć. to nie musisz, ale nie czepiaj się do umarłego bo się sam już nie obroni.
emeryt
2 lata temu
jak możecie oczerniać człowieka który już tyle lat nie żyje, dopiero teraz widzicie wady, oj wstyd, wstyd.
Renee
2 lata temu
Do p Krecika. Ma pan racje. Ja tez tak myślę. Tylko mówią po polsku
J123
2 lata temu
Do Antytvn raczej nie oglądajmy tvp
steve
2 lata temu
wolał podroze i uwiebienia na wiecah ,jemu to pasowalo
Ewa
2 lata temu
Robi mi sie,po prostu niedobrze od tych wszystkich oszczerstw i plugawych oskarzen pod adresem tego niezwyklego,pod kazdym wzgledem!!!, Polaka....Co za stek klamstw i niedorzecznosci wypisujecie! WSTYD!!!
Igowy
2 lata temu
Wzywam do narodowego bojkotu kościoła
Puma60
2 lata temu
Czy ktoś zadał sobie chociaż trochę trudu, żeby zrozumieć i poznać czasy w których Janowi Pawłowi drugiemu przyszło zmierzyć się z taką góra lodową jąką jest Państwo kościelne i nie dać się zabić a jednocześnie działać na rzecz Wyzwolenia Polski . Co mógł wtedy zrobić ,nawet gdyby coś wiedział ??? Nic by wtedy nie wskórał . Watykan naszprycowany był agentami ,tajniakami Ubekami "i czego tam sobie jeszcze stryjenka życzy" gdyby nie jego rozsądek do dziś bylibyśmy jeszcze jedną republiką Związku Radzieckiego
historia
2 lata temu
1791 - Konstytucja 3 Maja - kościół uznaje ją za zamach stanu. Papież Pius VI popiera carycę Katarzynę, przyczyniając się do rozbioru Polski. 1792 - Prymas Polski i 7 biskupów wzywa Rosję do interwencji i przystępują wraz z Potockim, Branickim i Rzewuskim do Targowicy, przyczyniając się walnie do rozbioru Polski. 1794 - Kościuszkowcy wieszają biskupów i księży zdrajców. Prymasowi Poniatowskiemu pozwalają zażyć truciznę. 1832 - Powstanie Listopadowe - Papież Grzegorz XVI potępia powstanie i ekskomunikuje naszych powstańców. 1863 - Powstanie Styczniowe - Papież Pius IX potępia powstanie 1894 - Papież Leon XII nakazuje polskim biskupom i wszystkim obywatelom posłuszeństwo zaborcom. 1919 - Dopiero pod naciskiem państw zachodnich Watykan uznaje polską niepodległość. Zajmuje mu to niemal 6 miesięcy. 1939 - Watykan ustanawia niemieckich biskupów na ziemiach polskich, łamiąc konkordat. Nie reaguje na poczynania Hitlera. 1950 - Kościół polski deklaruje, że będzie zwalczał żołnierzy wyklętych, nazywając ich "bandami podziemia". Lata 80-te - Złoty okres peerelowskiej bezpieki. Co szósty ksiądz współpracuje z SB donosząc m.in. na opozycję. 1989 - Powstaje komisja majątkowa, dzięki której Kościół grabi Polskę z majątku przy udziale dawnych agentów SB.
katastrofa
2 lata temu
ostatnie wydarzenia w polandii pokazują, że polacy to jest naród w większości komuszo-lewacki, który często utożsamia się z tzw.《demokratami》a prawdziwych katolików chrześcijan może zostało ~ 15-20% i to w porywach tajfunu 1szego stopnia, bo przy tych silniejszych to może uzbiera się może max. 10% i to wsio.
2222
2 lata temu
To z pewnością wyborcy trzaskowskiego, związani z "ratuszem" podsuwają "genialną" myśl co powinna zrobić rada miasta i prezydent. "Genialni" i "rezolutni" są ci wyznawcy talmudu. Daremne usiłowania, Polacy nie wyprą się narodowości ale mogą się zdenerwować i będzie koniec przyzwolenia na swawolę obcych w Polsce
WROCEK
2 lata temu
Narzekajcie na księży kościół, plujcie na Boga, ale jak będziecie leżeć na łożu śmierci to jestem Ciekaw do kogo będziecie się zwracać? Co do Tuska, Biedronia czy Lempart?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić