A. M. | 

Szczepionka na koronawirusa. AstraZeneca Plc ogłosiła swoje wyniki

7

Wysiłki na rzecz wyprodukowania szczepionki skutecznej w walce z pandemią koronawirusa wciąż trwają. W poniedziałek najnowsze wyniki ogłosiła spółka AstraZeneca Plc, współpracująca z Uniwersytetem Oksfordzkim. Badania wyszły pomyślnie.

Szczepionka na koronawirusa. AstraZeneca Plc ogłosiła swoje wyniki
Spółka AstraZeneca Plc ogłosiła najnowsze wyniki badań nad szczepionką (Getty Images, Chaiwat Subprasom, SOPA Images)

Wstępna faza testów się powiodła. W wyniku badań nad szczepionką, przy której spółka AstraZeneca Plc współpracuje z Uniwersytetem Oksfordzkim, udało się wytworzyć reakcję immunologiczną w organizmach ludzkich.

Wyniki opublikowano w poniedziałek w czasopiśmie naukowym The Lancet. W badaniu wzięło udział kilkaset osób. Na ten moment tylko niewielka część została przebada na obecność przeciwciał, które odgrywają kluczową rolę w odpowiedzi immunologicznej organizmu. Miesiąc po otrzymaniu dawki szczepionki, 32 z 35 osób posiadała przeciwciała.

Pozytywne wyniki na wstępnym etapie nadal nie przesądzają o tym, czy szczepionka będzie skuteczna. Nie jest jasne, jaki poziom reakcji immunologicznej będzie chronił ludzi przed wirusem. Obecnie trwają kolejne fazy badania, które obejmują szerszą grupę osób. Firma testuje szczepionkę w Wielkiej Brytanii, RPA i Brazylii.

Jest jeszcze wiele do zrobienia, zanim będziemy mogli potwierdzić, czy nasza szczepionka pomoże opanować pandemię COVID-19, ale te wczesne wyniki są obiecujące - powiedziała profesor Sara Gilbert z Uniwersytetu w Oxfordzie w oświadczeniu z poniedziałku.

To już kolejna firma, która może pochwalić się obiecującymi rezultatami. We wczesnych fazach badań na ludziach sukces odniosły także firmy Pfizer i Moderna.

Zobacz także: Polacy skracają wakacje. Urlop raptem na kilka dni
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić