Aldona Brauła
Aldona Brauła| 
aktualizacja 

Szczepionka na koronawirusa niezatwierdzona. Naukowcy mają wątpliwości

59

Swissmedic nie zatwierdził szczepionek. Stwierdził, że brakuje niezbędnych informacji do zatwierdzenia szczepionek przeciw Covid-19 zamówionych przez rząd.

Szczepionka na koronawirusa niezatwierdzona. Naukowcy mają wątpliwości
Szczepionki nie zostały jeszcze zatwierdzone. (Getty Images)

Urząd ds. rejestracji i kontroli leków Swissmedic w Bernie nie zatwierdził szczepionek przeciw koronawirusowi. Podano, do informacji, że brakuje ważnych danych, dotyczących bezpieczeństwa, skuteczności i jakości.

Szczepionki przeciw Covid-19 niezatwierdzone

Nie mamy danych na temat skuteczności badań klinicznych i ważnych grup, które uczestniczyły w tych rozległych badaniach - powiedział Claus Bolte, ze Swissmedic, podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Federalny Urząd Zdrowia.

Swissmedic domaga się m.in. informacji o wcześniej przebytych chorobach u osób, które badano. Urząd podkreśla, że przy tak szybki, opracowaniu szczepionki ważne jest, by dokładnie zbadać jej wpływ na różne grupy ludzi.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Grzegorz Schetyna zdumiony słowami Mateusza Morawieckiego

Do lata w Szwajcarii ma zostać zaszczepionych 6 mln mieszkańców, co oznacza do 70 tys. szczepień dziennie. Szczepionki będą oferowane bezpłatnie. Podobnie jak w innych krajach, pierwszeństwo będą mieli pracownicy służby zdrowia oraz seniorzy i osoby z przewlekłymi chorobami.

W Szwajcarii na Covid-19 zmarło 5 tys. osób. Łącznie odnotowano tam ponad 340 tys. zakażeń.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić