Aniela Siwek| 
aktualizacja 

Szczepionka niepotrzebna? Włoski lekarz: koronawirus może wygasnąć sam

113
Podziel się:

Profesor Matteo Bassetti, ekspert od chorób zakaźnych ze szpitala Policlinico San Martino we Włoszech, twierdzi, że koronawirus staje się coraz słabszy. Jego zdaniem wirus już niedługo zacznie sam wygasać, a szczepionka może nie być potrzebna. Z takimi opiniami nie zgadza się wielu innych ekspertów, którzy podkreślają konieczność jak najszybszego wynalezienia szczepionki.

Szczepionka niepotrzebna? Włoski lekarz: koronawirus może wygasnąć sam
(Getty Images)

Profesor Matteo Bassetti twierdzi, że koronawirus znacznie osłabł i nie jest już tak groźny, jak wcześniej. Kierownik oddziału chorób zakaźnych we włoskim szpitalu Policlinico San Martino od kilku tygodni prowadzi własne obserwacje.

Doktor Bassetti w rozmowie z Sunday Telegraph powiedział, że na jego oddział trafia wiele starszych osób. Jeszcze kilka tygodni temu te osoby prawdopodobnie byłyby martwe lub ich stan wymagałaby podłączenia do respiratora. Teraz zakażeni koronawirusem coraz częściej przechodzą go jak zwykłe przeziębienie.

Nawet pacjenci w wieku 80 lub 90 lat siedzą leżą teraz na łóżkach i oddychają bez żadnej pomocy. Wcześniej ci sami pacjenci zmarliby za dwa lub trzy dni. Wcześniej [wirus] był jak agresywny tygrys, ale teraz jest jak dziki kot - uważa profesor Bassetti.
Zobacz także: Globalne zanieczyszczenie. Dotyka już nawet 90% ludzi

U szczytu pandemii we Włoszech tysiące ludzi miało bardzo ciężkie objawy. Zakażeni potrzebowali respiratorów. W tej chwili zakażonych jest mniej.

Profesor Bassetti zwraca uwagę, że koronawirus mutuje. Ekspert twierdzi, że w wyniku rozprzestrzeniania się po całym świecie wirus osłabł, a co za tym idzie nie powoduje już takich poważnych powikłań. Inna teoria zakłada, że to dystans społeczny i wprowadzone środki ochrony stoją za osłabnięciem pandemii w niektórych rejonach świata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić