Aldona Brauła
Aldona Brauła| 
aktualizacja 

Ponad milion ofiar koronawirusa w Chinach? Zaskakujące statystki

93

Pod koniec ubiegłego roku w Chinach odnotowano znaczny wzrost zachorowań na grypę. Zagraniczni eksperci uważają, że to mógł być źle zdiagnozowany koronawirus.

Ponad milion ofiar koronawirusa w Chinach? Zaskakujące statystki
Ponad milion ofiar koronawirusa w Chinach? Zaskakujące statystki (Getty Images)

W grudniu 2019 roku w Chinach odnotowano 1,2 mln przypadków grypy. Rok wcześniej było ich zaledwie 130 tys. Teraz zagraniczni naukowcy przypuszczają, że duża część chorujących miała koronawirusa, który pozostał niewykryty.

Pierwszymi objawami koronawirusa, podobnie jak grypy, jest gorączka i kaszel. Oprócz tego zakażeniu może towarzyszyć ból mięśni i ogólne osłabienie organizmu. Według ekspertów na samym początku epidemii można było łatwo pomylić te dwie choroby.

Chiny po raz pierwszy ostrzegły przed koronawirusem 31 grudnia 2019 roku. Oficjalnie w tamtym czasie kilkaset osób było zakażonych, a 40 zmarło z powodu zapalenia płuc, pojawiającego się u zainfekowanych. Jednak tym samym miesiącu odnotowano rekordowy wzrost zachorowań na grypę - informuje "The Times".

Zobacz także: Koronawirus. Jerzy Owsiak o wadliwych maseczkach z Chin. "Nie tylko my zostaliśmy oszukani"
Mamy powody, by sądzić, że nietypowa eksplozja zachorowań na grypę w grudniu może wynikać z niewykrytego rozprzestrzeniania się koronawirusa. Szacujemy, że do końca grudnia COVID-19 rozprzestrzenił się na dziesiątki tysięcy ludzi – mówi raport tajwańskiej grupy SindoInsider.

Oficjalnie w Chinach odnotowano ponad 80 tys. zakażeń i 4,6 tys. zgonów. Wielokrotnie te dane były podważane. Eksperci z całego świata byli przekonani, że wielu osób się nie diagnozuje lub, że Chiny celowo nie mówią całej prawdy. Podejrzewa się, że pierwsze przypadki koronawirusa pojawiły się już w listopadzie. Pogłoski nigdy nie zostały potwierdzone przez Pekin.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić