o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ABA
|

Szczepionki AstraZeneca poszły z dymem. Dla dobra obywateli

32
Podziel się

Władze afrykańskiego państwa Malawi zdecydowały się na spalenie ponad 19 tys. dawek szczepionek przeciwko COVID-19. Wszystkie były przeterminowane, a ich zniszczenie, jak tłumaczą, ma na celu zapewnienie obywateli, że dostają bezpieczne, nieprzeterminowane szczepionki.

Szczepionki AstraZeneca poszły z dymem. Dla dobra obywateli
Spalono niemal 20 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca. (Getty Images)
bEszGqZh

Światowa Organizacja Zdrowia początkowo apelowała, aby nie niszczyć przeterminowanych dawek szczepionek, jednak w ostatnim czasie zmieniła zdanie. Malawi jest pierwszym afrykańskim państwem, które zdecydowało się na spalenie przeterminowanych preparatów i jak zapewniają władze, dokonano tego dla dobra obywateli.

Tysiące spalonych szczepionek na COVID-19

Malawi w ostatnim czasie odnotowało spadek zaufania do służby zdrowia, a na szczepienie zgłaszało się coraz mniej osób. Tamtejszy minister zdrowia powiedział, że zniszczenie przeterminowanych dawek było niefortunne, ale z pewnością przyniesie korzyści.

bEszGqZj
Kiedy rozeszły się wieści, że posiadamy przeterminowane szczepionki, zauważyliśmy, że ludzie nie przychodzą do naszych klinik, żeby się szczepić. Jeśli nie spalimy ich, ludzie będą myśleć, że używamy przeterminowanych szczepionek w naszych placówkach, a jeśli nie będą przychodzić, COVID-19 wciąż będzie się rozprzestrzeniał - powiedział dr Charles Mwansambo dla BBC, dodając, że spalenie było "tylko formalnością", ponieważ szczepionki zostały zniszczone już wcześniej.

26 marca Malawi otrzymało 102 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca i wykorzystało prawie 80 proc. Na etykietach widniała data ważności 13 kwietnia. W związku z tym zniszczono 19 610 dawek.

bEszGqZp

Malawi nie jest jedynym afrykańskim państwem, które posiada przeterminowane szczepionki. We wcześniejszych oświadczeniach WHO zalecało, aby je zachować, jednak ostatnio przekazało, że ze względów bezpieczeństwa lepiej jest je zniszczyć.

Chociaż wyrzucanie szczepionek jest godne pożałowania w kontekście każdego programu szczepień, WHO zaleca, by te przeterminowane dawki zostały usunięte z łańcucha dystrybucji i bezpiecznie zutylizowane - napisano w oświadczeniu z 17 maja.
Zobacz także: Szczepienia na COVID-19 dla dzieci. "Nasza odpowiedź jest wciąż taka sama"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEszGqZK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(32)
faktycznie
3 miesiące temu
oj wielka szkoda, nasz Premier by je wziął
faktycznie
3 miesiące temu
oj wielka szkoda, nasz Premier by je wziął
faktycznie
3 miesiące temu
oj wielka szkoda, nasz Premier by je wziął
bEszGqZL
faktycznie
3 miesiące temu
oj wielka szkoda, nasz Premier by je wziął
miu
3 miesiące temu
Po tych pseudo szczepionkach za rok ,dwa będziecie padać jak muchy.!!!!Syf jest obecnie w 2-giej fazie badań,a gdzie trzecia ????Mordercy masońskie teraz zabierają się za dzieci !!!!
Jaco
3 miesiące temu
Na ukrainę
sdfghjk
3 miesiące temu
Jak można spalić wodę?
wycieki
3 miesiące temu
W Polsce przeterminowane czy nie, Niedzilski i Morawicki każą sczepić, bo za dużo jest Polaków, i każda sztuka człowieka której się pozbędą mniej obciąża budżet państwa.Ciemnot asie rzuciła na to gówno jak na promocje w Biedronce
xxx
3 miesiące temu
Przeterminowane? Jakim cudem? Przecież wmawiano nam, że to świeży wynalazek i nie nadążają z produkcją...Kiedy zdążyłyby się przetrminować? A może to zapas z czasów ptasiej albo świńskiej grypy? Ciekawe...jak to kłamstwo ma krótkie nóżki.
Teorie spisko...
3 miesiące temu
Ludzie są tak ślepi i tak łatwo nimi manipulować że nie dziwie sie temu co robi światowa elyta... Jak za rok lub 2 masowo zaczną padać jak muchy ludzie po tych pseudoszczepionkach to wkręcą przez media że jest nowa pandemia z np. ulicy sezamkowej a ludziki łyknom jak pelikan i polecą sie dobić nowymi preparatami ....
gtg
3 miesiące temu
Zaszczepili się poprzez inhalację ;P
Andrzej
3 miesiące temu
czemu u nas tego nie zrobią, po tej szczepiące po dziesięciu godzinach od jej wzięcia znalazłem się w szpitalu
Jkl
3 miesiące temu
Mogli nie palić. Mateusz M. z chęcią by je odkupił i zaaplikował Polakom, jak wycofane szczepionki z Danii.
bEszGqZD
janek
3 miesiące temu
No i na paliły, Niedziela by wszczepil Polaków
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić