Kiedy w Polsce przyspieszą szczepienia? Michał Dworczyk wyjaśnia

27
Podziel się:

2 kwietnia odbyła się kolejna konferencja Michała Dworczyka. Szczepienia mają przyspieszyć po Wielkanocy.

Kiedy w Polsce przyspieszą szczepienia? Michał Dworczyk wyjaśnia
Michał Dworczyk (PAP)

1 kwietnia ruszyła rejestracja na szczepienia 40-latków. Jak się jednak okazało, z powodów technicznych system rejestracji na szczepienia został sparaliżowany i muszą one zostać przesunięte. Wpadka spowodowała, że dziś rząd zwołał kolejną konferencję prasową.

Tuż przed północą udało nam się system zapisów uruchomić, wszystkie kanały do rejestracji działają - powiedział na dzisiejszej konferencji Michał Dworczyk.

Osoby, mające od 40 do 59 lat, którym "udało się" zapisać na kwiecień mogą spodziewać się telefonu z propozycją innego terminu w maju. Dla tych, którym nie udało się załapać na wczorajszą rejestrację, dobre wieści - obecnie ruszyła możliwość rejestrowania się dla osób, które złożyły deklarację w styczniu, lutym i marcu i są w wieku 40-60 lat.

Ogromne cele rządu. Czy się uda?

Teraz rząd skupia się przede wszystkim na przyspieszeniu procesu szczepień.

W pierwszym pełnym tygodniu po Wielkanocy chcemy wykonać milion szczepień - pochwalił się Michał Dworczyk.

Polski rząd chce zaszczepić jak najwięcej osób.

We Francji mówią o tym, że wystarczy 40 proc. zaszczepionej populacji, w Polsce mowa od 50 do 70 proc. populacji. Naszym celem jest zaczepienie jak największej części populacji - powiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień.

"Profil może zwalniać, ale działa"

Sceptycy mówią, że z tak źle działającym systemem szybkie zaszczepienie Polaków nie będzie możliwe.

Jest bardzo duże obciążenie systemów informatycznych, mamy stukrotnie zwiększony ruch w Profilu Zaufanym, około 500 osób na sekundę się loguje. Profil może zwalniać, ale działa. Prosimy o korzystanie także z innych kanałów - tłumaczy Dworczyk.

Żeby nie rzucać słów na wiatr i rzeczywiście doprowadzić do jak najszybszego szczepienia większości osób, po świętach Rada Ministrów ma poinformować o nowych punktach szczepień w ramach NPS.

Teraz mogę powiedzieć, że mamy zadeklarowane utworzenie w każdym powiecie jednego samorządowego punktu szczepień z dużą wydajnością do szczepienia ludności - obiecuje Michał Dworczyk.

Z ostatnich doniesień TOK FM wynika jednak, że nadal są duże problemy w logowaniu się do systemu gabinet.gov.pl oraz Profilu Zaufanego.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Wojciech Maksymowicz: nie musiało umrzeć ponad 52 tys. osób
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: KLS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić