Angelika Karpińska| 

Nie mają COVID-19? Szef WHO jest wściekły

63

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ponownie wezwał Tanzanię do rozpoczęcia zgłaszania przypadków koronawirusa i udostępniania danych dotyczących pandemii. Stwierdził, że tamtejsze władze wielokrotnie ignorowały jego prośby.

Nie mają COVID-19? Szef WHO jest wściekły
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus (Getty Images)

Sceptyczne podejście władz Tanzanii do COVID-19 wywołało niepokój wśród urzędników WHO. Od maja ubiegłego roku władze nie publikują żadnych danych dotyczących zakażeń koronawirusem i zgonów i nie wprowadzają obostrzeń.

Prezydent John Magufuli utrzymuje, że kraj jest wolny od koronawirusa. Jednak w środę na COVID-19 zmarł Maalim Seif Sharif Hamad, wiceprezydent autonomicznego archipelagu Zanzibar należącego do Tanzanii.

Dyrektor Generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus złożył kondolencje po jego śmierci. Podkreślił, że bez danych trudno jest oszacować skalę epidemii w Tanzanii, jednak wielokrotnie zdarzały się przypadki, że Tanzańczycy podróżujący za granicę uzyskali pozytywny wynik testu na koronawirusa.

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje do władz Tanzanii

Szef WHO zaznaczył, że Tanzania musi podjąć "zdecydowane działania zarówno w celu ochrony własnego ludu, jak i ochrony populacji innych krajów". Stwierdził, że próbował o tym rozmawiać z tamtejszymi władzami, jednak ignorowały jego prośby.

Ta sytuacja jest bardzo niepokojąca. Ponawiam wezwanie do Tanzanii, aby zaczęła zgłaszać przypadki COVID-19 i udostępniać dane - zaapelował Tedros Adhanom Ghebreyesus w oświadczeniu umieszczonym na stronie internetowej WHO .
Magufuli chce, aby Tanzańczycy zaufali Bogu i postawili go na pierwszym miejscu, biorąc pod uwagę, że noszenie masek, dystans społeczny i blokady są postrzegane jako niewystarczające, ponieważ kraje, które je wprowadziły, straciły tysiące w porównaniu z Tanzanią - przekazało w oświadczeniu biuro prezydenta Tanzanii.

Zobacz także: Dr Paweł Grzesiowski o powrocie obostrzeń

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić