o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
ESO
|

WHO ostrzega przed nową pandemią. Śmiertelność wirusa Nipah to 75 proc.

473
Podziel się

Eksperci twierdzą, że wirus Nipah, który powoduje m.in. obrzęk mózgu, jest jednym z wielu wirusów, które mogą wywołać kolejną pandemię, znacznie gorszą niż pandemia koronawirusa.

WHO ostrzega przed nową pandemią. Śmiertelność wirusa Nipah to 75 proc.
Eksperci twierdzą, że wirus Nipah, który powoduje m.in. obrzęk mózgu, jest jednym z wielu wirusów, które mogą wywołać kolejną pandemię, znacznie gorszą niż pandemia koronawirusa. (PAP)
bDIoujed

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wymieniła wirusa Nipah jako jeden z 16 priorytetowych patogenów, które należy zbadać, ze względu na ich potencjał wywołania epidemii.

Choroba przenoszona przez zwierzęta, m.in. przez świnie i owadożerne nietoperze, wzbudziła obawy wśród ekspertów, ponieważ ma wyjątkowo wysoki wskaźnik mutacji i istnieją obawy, że ​​szczep, lepiej przystosowany do zakażeń u ludzi, może szybko rozprzestrzenić się w krajach Azji Południowo-Wschodniej.

Ciężki obrzęk mózgu, drgawki i wymioty to tylko niektóre z objawów tej choroby, którą po raz pierwszy odkryto w 1999 roku w Malezji.

bDIoujef
Nipah jest jednym z wirusów, które mogą być absolutnie przyczyną nowej pandemii - mówi dr Rebecca Dutch, przewodnicząca wydziału biochemii molekularnej i komórkowej Uniwersytetu Kentucky.

Jak wyjaśnia dr Dutch, jest kilka bardzo niepokojących rzeczy dotyczących wirusa Nipah.

Wiele innych wirusów z tej rodziny przenosi się między ludźmi, więc istnieje obawa, że może powstać wariant Nipah o zwiększonej zdolności przenoszenia się - wyjaśnia.
bDIoujel

Poza tym śmiertelność w przypadku wirusa Nipah wynosi nawet 75 proc., jest więc znacznie wyższa niż w przypadku COVID-19. Wykazano również, że wirus Nipah przenosi się z pożywieniem, a także poprzez kontakt z wydzielinami ludzi lub zwierząt. Okres inkubacji Nipah może trwać dość długo.

Niewiele wiemy o genetycznej różnorodności wirusów związanych z Nipah u nietoperzy, a nie chcemy, aby pojawił się szczep, który jest bardziej przenoszony między ludźmi - mówi dr Jonathan Epstein, wiceprezes ds. nauki i pomocy w organizacji EcoHealth Alliance.

Jak dotąd Nipah rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt z osobą zakażoną, drogą kropelkową, szczególnie u osób z chorobami układu oddechowego.

bDIoujem
To zoonotyczny wirus pukający do drzwi. Musimy teraz naprawdę ciężko pracować, aby zrozumieć, gdzie zdarzają się przypadki zachorowanń u ludzi i spróbować ograniczyć możliwości rozprzestrzeniania - dodaje ekspert.

Obecnie nie ma dostępnego leku ani szczepionki na tę chorobę.

Zobacz także: Poluzowanie obostrzeń. "Liczba zakażeń powoli wzrasta. Musimy uważać na brytyjski wariant wirusa"
bDIoujen
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIoujeG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(473)
Edi
6 dni temu
Choroba odkryta w 1999 r w Malezji i co?. Brak leku na to?. W przypadku covid mamy już kilka szczepionek. Nie straszcie ludzi, to powinno być surowo karane.
Basia
6 dni temu
A oglądaliście ten filmik gdzie pielęgniarki zaczęły mówić prawdę o tym całym koronawirusie? Jestem ciekawa dlaczego został zablokowany na youtubie.. Jak ktoś chce zobaczyć można wpisać w google jesiputka. Ktoś to udostępnił jestem tylko ciekawa na jak długo..
Vateusz Kłaml...
7 dni temu
Wy wolne media niczym nie różnicie się od TVP Kaczyńskiego. Straszycie ciągle ludzi tymi bzdurami. I to wy jesteście odpowiedzialni za pandemie której nie ma. Przyjdzie wam za to zapłacić.
bDIoujeH
patrita
7 dni temu
jak slysze i widze WHO to mi sie wrzody odnawiaja. zlikwidowac to w koncu I DLACZEGO NIKT NIE ROZLICZONY ZOSTAL ZA STWORZENIE TYCH WIRUSOW . DO STATKU KOSMICZNEGO I WYWIESC ICH NA MARSA za glupote i krzywdy
khgk
6 dni temu
Za takie artykuły straszące społeczeństw tylko pluton egzekucyjny. Przyjdą czasy i odpowiecie za wszystko podli kłamcy.
Najnowsze komentarze (473)
ObjawyCovid.p...
2 dni temu
Pomóż lekarzom zrozumieć COVID-19. Jeśli przechorowałeś/aś tę chorobę wypełnij 3-minutową anonimową ankietę na objawycovid(kropka)pl aby pomóc naukowcom z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi rozpoznawać jej objawy i lepiej leczyć pacjentów.
RYŚ
3 dni temu
BOMBKA BIOLOGICZNA =SZCZEPIENIA I MILIARDY USD
Polka
3 dni temu
Banda wypuscila wirusa I nic im za to nie jest maja przyzwolenie na mordowanie ludzi
Matylda
3 dni temu
Ludziska!!! Lodowce topnieją a wraz z tym uwalniane są ze zmarzliny wirusy i bakterie które zamarzły wieki temu. Tak że nie dziwcie się,że nas atakować będzie coś nowego. Organizmy słabe niestety zostaną wyeliminowane a przy okazji i organizmy zdrowe w małym procencie a resztę zrobi matka natura.
Miki
3 dni temu
Mam się bać? Wybaczcie, ale się NIE BOJĘ! Na coś trzeba umrzeć.
Mpolka
3 dni temu
Zajęli się w laboratoriach koronawirusem i mamy pandemię , zajmują się następnym i znowu pandemia... Wirusy sobie były jakieś miliony lat i ludzkość przetrwała bo ich nie badali.,,Może starczy zakazać całować nietoperze!
sabi
3 dni temu
Mnie to wygląda na koniec ludzkości...
PAndemiolog
4 dni temu
HAHAHA, nie dalej niż 3 dni temu rozmawialiśmy sobie w domu z żoną, że świat sie przyzwyczaił do korony, do pandemii, że trzeba dać się zamknąć w domu (sic), ale to nic rozmawialiśmy, że jest nowy pomysł na biznes światowy- szczepionki, które wiadomo trzeba co roku odnawiać, więc trzeba nową pandemie strachu nakręcić nową chorobą, i tak mówimy że nowa pandemia będzie dotyczyć choroby neurologicznej, mózgowej lub coś w tym rodzaju, no i co?? i mamy pyk to co na górze. To jest serio porąbane
bDIoujez
pl,,,
4 dni temu
maszty 5g 100%
??????????
4 dni temu
Straszydła. A kto produkuje te wirusy???????????
jakotako
4 dni temu
Polska rozbestwiona ponad normatywnymi zarobkami banda w ramach zabawy przywiezie to dziadostwo jak Covid19 na hasło LOT do domu po turystycznych wojażach na świecie.
Ja .
4 dni temu
Proszę !!! już intensywnie pracować nad szczepionką !!!
Lis68
5 dni temu
Nipah jest jednym z wirusów, które mogą być absolutnie przyczyną nowej pandemii - mówi dr Rebecca Dutch, przewodnicząca wydziału biochemii molekularnej i komórkowej Uniwersytetu Kentucky-,a może oni to tam zrobili??? Bo właśnie tego typu laboratoria się specjalizują w produkcję wirusów. Pomyślcie trochę czemu amerykanie opisują wirus, bo wiedzą co wyprodukowali .
Gnoje
5 dni temu
Jak sprytnie sobie to obmyslili. Typowe objawy zaszczepionych! Bedzie pretekst do dalszego mordowania!
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić