Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

WHO ostrzega przed nową pandemią. Śmiertelność wirusa Nipah to 75 proc.

473
Podziel się:

Eksperci twierdzą, że wirus Nipah, który powoduje m.in. obrzęk mózgu, jest jednym z wielu wirusów, które mogą wywołać kolejną pandemię, znacznie gorszą niż pandemia koronawirusa.

WHO ostrzega przed nową pandemią. Śmiertelność wirusa Nipah to 75 proc.
Eksperci twierdzą, że wirus Nipah, który powoduje m.in. obrzęk mózgu, jest jednym z wielu wirusów, które mogą wywołać kolejną pandemię, znacznie gorszą niż pandemia koronawirusa. (PAP)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wymieniła wirusa Nipah jako jeden z 16 priorytetowych patogenów, które należy zbadać, ze względu na ich potencjał wywołania epidemii.

Choroba przenoszona przez zwierzęta, m.in. przez świnie i owadożerne nietoperze, wzbudziła obawy wśród ekspertów, ponieważ ma wyjątkowo wysoki wskaźnik mutacji i istnieją obawy, że ​​szczep, lepiej przystosowany do zakażeń u ludzi, może szybko rozprzestrzenić się w krajach Azji Południowo-Wschodniej.

Ciężki obrzęk mózgu, drgawki i wymioty to tylko niektóre z objawów tej choroby, którą po raz pierwszy odkryto w 1999 roku w Malezji.

Nipah jest jednym z wirusów, które mogą być absolutnie przyczyną nowej pandemii - mówi dr Rebecca Dutch, przewodnicząca wydziału biochemii molekularnej i komórkowej Uniwersytetu Kentucky.

Jak wyjaśnia dr Dutch, jest kilka bardzo niepokojących rzeczy dotyczących wirusa Nipah.

Wiele innych wirusów z tej rodziny przenosi się między ludźmi, więc istnieje obawa, że może powstać wariant Nipah o zwiększonej zdolności przenoszenia się - wyjaśnia.

Poza tym śmiertelność w przypadku wirusa Nipah wynosi nawet 75 proc., jest więc znacznie wyższa niż w przypadku COVID-19. Wykazano również, że wirus Nipah przenosi się z pożywieniem, a także poprzez kontakt z wydzielinami ludzi lub zwierząt. Okres inkubacji Nipah może trwać dość długo.

Niewiele wiemy o genetycznej różnorodności wirusów związanych z Nipah u nietoperzy, a nie chcemy, aby pojawił się szczep, który jest bardziej przenoszony między ludźmi - mówi dr Jonathan Epstein, wiceprezes ds. nauki i pomocy w organizacji EcoHealth Alliance.

Jak dotąd Nipah rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt z osobą zakażoną, drogą kropelkową, szczególnie u osób z chorobami układu oddechowego.

To zoonotyczny wirus pukający do drzwi. Musimy teraz naprawdę ciężko pracować, aby zrozumieć, gdzie zdarzają się przypadki zachorowanń u ludzi i spróbować ograniczyć możliwości rozprzestrzeniania - dodaje ekspert.

Obecnie nie ma dostępnego leku ani szczepionki na tę chorobę.

Zobacz także: Poluzowanie obostrzeń. "Liczba zakażeń powoli wzrasta. Musimy uważać na brytyjski wariant wirusa"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(473)
ObjawyCovid.p...
2 lata temu
Pomóż lekarzom zrozumieć COVID-19. Jeśli przechorowałeś/aś tę chorobę wypełnij 3-minutową anonimową ankietę na objawycovid(kropka)pl aby pomóc naukowcom z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi rozpoznawać jej objawy i lepiej leczyć pacjentów.
RYŚ
2 lata temu
BOMBKA BIOLOGICZNA =SZCZEPIENIA I MILIARDY USD
Polka
2 lata temu
Banda wypuscila wirusa I nic im za to nie jest maja przyzwolenie na mordowanie ludzi
Matylda
2 lata temu
Ludziska!!! Lodowce topnieją a wraz z tym uwalniane są ze zmarzliny wirusy i bakterie które zamarzły wieki temu. Tak że nie dziwcie się,że nas atakować będzie coś nowego. Organizmy słabe niestety zostaną wyeliminowane a przy okazji i organizmy zdrowe w małym procencie a resztę zrobi matka natura.
Miki
2 lata temu
Mam się bać? Wybaczcie, ale się NIE BOJĘ! Na coś trzeba umrzeć.
Mpolka
2 lata temu
Zajęli się w laboratoriach koronawirusem i mamy pandemię , zajmują się następnym i znowu pandemia... Wirusy sobie były jakieś miliony lat i ludzkość przetrwała bo ich nie badali.,,Może starczy zakazać całować nietoperze!
sabi
2 lata temu
Mnie to wygląda na koniec ludzkości...
PAndemiolog
2 lata temu
HAHAHA, nie dalej niż 3 dni temu rozmawialiśmy sobie w domu z żoną, że świat sie przyzwyczaił do korony, do pandemii, że trzeba dać się zamknąć w domu (sic), ale to nic rozmawialiśmy, że jest nowy pomysł na biznes światowy- szczepionki, które wiadomo trzeba co roku odnawiać, więc trzeba nową pandemie strachu nakręcić nową chorobą, i tak mówimy że nowa pandemia będzie dotyczyć choroby neurologicznej, mózgowej lub coś w tym rodzaju, no i co?? i mamy pyk to co na górze. To jest serio porąbane
pl,,,
2 lata temu
maszty 5g 100%
??????????
2 lata temu
Straszydła. A kto produkuje te wirusy???????????
jakotako
2 lata temu
Polska rozbestwiona ponad normatywnymi zarobkami banda w ramach zabawy przywiezie to dziadostwo jak Covid19 na hasło LOT do domu po turystycznych wojażach na świecie.
Ja .
2 lata temu
Proszę !!! już intensywnie pracować nad szczepionką !!!
Lis68
2 lata temu
Nipah jest jednym z wirusów, które mogą być absolutnie przyczyną nowej pandemii - mówi dr Rebecca Dutch, przewodnicząca wydziału biochemii molekularnej i komórkowej Uniwersytetu Kentucky-,a może oni to tam zrobili??? Bo właśnie tego typu laboratoria się specjalizują w produkcję wirusów. Pomyślcie trochę czemu amerykanie opisują wirus, bo wiedzą co wyprodukowali .
Gnoje
2 lata temu
Jak sprytnie sobie to obmyslili. Typowe objawy zaszczepionych! Bedzie pretekst do dalszego mordowania!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić