o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
HNM
|

Szczepionka na koronawirusa. Szef WHO nie zostawia suchej nitki na Europie

249
Podziel się

WHO stwierdza, że nowe zaostrzenie prawa UE, dot. eksportu szczepionek, nie pomoże opanować pandemii koronawirusa. Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że sytuacja ta "może stać się raczej przegraną Europy niż jej zwycięstwem".

Szczepionka na koronawirusa. Szef WHO nie zostawia suchej nitki na Europie
Szef WHO zaniepokojony restrykcjami UE. (Getty Images)
bEromETF

Szczepionki nie mogą być eksportowane poza EU bez zezwolenia Brukseli. To nowe prawo UE, które, jak twierdzi WHO, nie przyczyni się wcale, wbrew pozorom, do zwycięstwa całej UE w walce z COVID-19, ale może za to przyczynić się do przegranej wszystkich zrzeszonych w UE państw.

Nie chcemy blokować eksportu, ale dla przejrzystości wprowadzamy system zezwoleń na wywóz szczepionek poza Unię Europejską. Musimy chronić naszych obywateli. Nasze umowy na szczepionki muszą być respektowane - powiedział wiceszef Komisji Europejskiej, Valdis Dombrovskis.

bEromETH

Jak dodał Jens Spahn, niemiecki minister zdrowia, "ważne jest, aby obywatele Europy byli w pierwszej kolejności chronieni". Chodzi o to, aby najpierw "Europa była bezpieczna".

Niniejsze rozporządzenie dotyczy przejrzystości i eksportu szczepionek COVID-19 - dodał.

Od teraz wszystkie firmy, które produkują szczepionkę, z którymi UE ma podpisaną umowę, będą musiały szczegółowo informować Komisję Europejską o liczbie, a także o kierunku, w jakim wysłane zostają szczepionki. Tylko pozytywna opinia KE umożliwia eksport szczepionek. Restrykcje te potrwają na razie do marca 2021.

bEromETN

WHO twierdzi, że tego typu restrykcje są szkodliwe i zdecydowanie "nie były pomocne". Zastępca dyrektora generalnego WHO ds. dostępu do leków i produktów zdrowotnych dr Mariangela Simao powiedziała, że restrykcje wprowadzone przez UE, będą miały znaczenie dla globalnego łańcuchu dostaw, podaje Express UK.

Nie jest pomocne, aby jakikolwiek kraj na tym etapie wprowadził zakazy eksportu lub bariery - powiedziała dr Simao, podaje Express UK.

Sprawę skomentował także sam szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, który powiedział, że sytuacja, jaka ma obecnie miejsce, może "stać się raczej przegraną niż zwycięstwem Europy". Stwierdził także, że gromadzenie szczepionki może sprowadzić katastrofalną, moralną porażkę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEromEUi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(249)
Perelka
6 miesięcy temu
Ten gościu mi się nie podoba. Cały czas kręci.
Zenek
6 miesięcy temu
A Ten pan byl oskarzony o ludobojstwo
NicNowego
6 miesięcy temu
Czyli co.....BIJA ZNOWU NA ALARM
bEromEUj
Elooo
6 miesięcy temu
Kto temu Panu dał prawo komentowania dystrybucji szczepionek w Europie. Bierze wielka kasę za rzetelne informowanie wszystkich zrzeszonych państw, za łagodzenie konfliktów a nie judzenie.
Lilo
6 miesięcy temu
Spokojnie, bioinżynierowie oraz lekarze z Afryki już pracują nad szczepionką.
Stan loona
6 miesięcy temu
Stan loona😻😽
Zdegustowany
6 miesięcy temu
Ten szef WHO wygląda jak sto nieszczęść.Jak pojawia się ,to zawsze ma złe informacje do przekazania.Niech pojawia się jak będą dobre wiadomości
Prawda
6 miesięcy temu
Jesli maly byc w danej ilosci dla europy a obcieli o 60% to i tak nie powinni miec na eksport skoro tak brakuje, a jesli jest na eksport a dla europy nie to znaczy ze producent klamie i absolutnie nalezy zablokowac mozliwosc sprzedawania juz zakupionych szczepionek.
WSOP
6 miesięcy temu
"Dbajmy o zdrowie" Szef Plandemii dba o biznes ? Dba. Kto na tym najwiećej zarobi ? WHO ?
Cyprian
6 miesięcy temu
Pan na zdjęciu nie ma maseczki...
Wolna bolszew...
6 miesięcy temu
Ten człowiek dałby szczepionkę Arabom i Afrykanom a europejczycy mają za to zapłacić i umrzeć
Fimps
6 miesięcy temu
WHO nie powinno zabierać głosu. Takie ogromne pieniądze podatników idą na nich a oni nie zrobili nic żeby Swiat odpowiednio ostrzec przed pandemią!
Bozka11
6 miesięcy temu
WHO to specjalnie to robią niszczą naród w każdym państwie oni wywołali wojnę.
bEromEUb
Bank
6 miesięcy temu
Pandemia nie jest pandemia a szczepionki szczepionkami a WHO organizacja , ktora troszczy sie o ludzi
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić