Szojgu ma problem. "Rozpętała się prawdziwa wojna"

W Rosji rozpętała się prawdziwa wojna o status "ulubieńca Putina" - donosi ukraińskie Centrum Walki z Dezinformacją. Nowym szefem resortu obrony mógłby zostać obecny szef Rozgwardii Walerij Zołotow, a Szojgu może zostać zdymisjonowany.

Szojgu ma problem. "Rozpętała się prawdziwa wojna"
Putin może szykować następcę dla Szojgu (Getty Images, 2022 Contributor#8523328)

Ukraińskie centrum powołuje się na raport, który pojawił się w propagandowych rosyjskich mediach. W nim Walerij Zołotow, szef Rosgwardii podkreśla, że jego służba odegrała kluczową rolę w tzw. operacji specjalnej.

Zmiana "generała zwycięstwa"

Taka zmiana postaci jest bardzo istotna, ponieważ wcześniej "generałem zwycięstwa" w wojnie Putina był wyłącznie Szojgu. Zdaniem Centrum Walki z Dezinformacją, w Rosji "rozpętała się prawdziwa wojna o rolę lidera wojny".

Może to wkrótce spowodować zmianę najwyższego kierownictwa, które bezpośrednio zarządza wojskami rosyjskimi przebywającymi w Ukrainie. Zdaniem ukraińskiego centrum, zmiana ta nie będzie zaskoczeniem, ponieważ o niekompetencjach Szojgu, który nie ma nawet odpowiedniego wykształcenia wojskowego, mówi się od lat.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Szojgu odsunięty na bok

Wcześniej brytyjski wywiad donosił, że Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu ma problem w relacjach z Władimirem Putinem przez brak postępów w wojnie w Ukrainie. Przez to rosyjski dyktator miał odsunąć Szojgu nieco na bok. Źródła wywiadowcze podają, że Putin utrzymuje kontakt bezpośrednio z dowódcami operacyjnymi.

Ponadto, jak donosi brytyjski wywiad, rosyjscy oficerowie i żołnierze z bezpośrednim doświadczeniem wojennym mają stale kpić z Szojgu z powodu jego nieskutecznego i oderwanego od rzeczywistości przywództwa. Wszystko to w sytuacji, gdy Rosja nie jest w stanie poczynić żadnych postępów w wojnie w Ukrainie.

Szojgu prawdopodobnie od dawna próbuje przełamać opinię, że brakuje mu merytorycznego doświadczenia wojskowego, gdyż większość swojej kariery spędził w sektorze budowlanym i ministerstwie ds. sytuacji nadzwyczajnych - podał brytyjski resort obrony w komunikacie opublikowanym w poniedziałkowy poranek 29 sierpnia.
Zobacz także: Władimir Putin blisko Polski. "Wyszedł z nory"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić