Szok. Pływał w Bałtyku. Jest wideo

14

Gdynianin płynący statkiem zaledwie 70 km od wybrzeży Trójmiasta był świadkiem niezwykłego zjawiska. Na jego oczach z wód Bałtyku kilkukrotnie wynurzył się... wieloryb. Niecodzienny widok mężczyzna uchwycił na wideo.

Szok. Pływał w Bałtyku. Jest wideo
Gdynian uchwycił wieloryba w Bałtyku (Urząd Miasta Gdynia, Marcin Grabowski)

Pan Marcin Grabowski miał niezwykłe szczęście. Pracownik Lotos Petrobaltic pływał akurat statkiem na tzw. polu B3, około 70 km na północ od Zatoki Gdańskiej. We wtorek 21 marca, gdy o poranku mężczyzna wyszedł na pokład, by przystąpić do codziennych obowiązków, usłyszał nagle specyficzny dźwięk.

W pewnej chwili usłyszałem odgłos wypuszczania powietrza, więc zaczęliśmy się z kolegami rozglądać. Wtedy zauważaliśmy płynącego nieopodal nas wieloryba. Wydaje mi się, że to grindwal, mniejszy osobnik, może młody - pan Marcin powiedział w rozmowie z portalem gdynia.pl.

Niezwykły widok na Bałtyku. Z wody wynurzył się wieloryb

Gdynianin chwycił za telefon i nagrał, jak wieloryb kilkukrotnie wynurza się z wody, po czym spokojnie odpływa w sobie tylko znanym kierunku. Mężczyzna nie ukrywał, że wydarzenie było niezwykle emocjonujące dla niego i kolegów ze statku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Martwy wieloryb na Hawajach. Zaskakujące, co wykazała sekcja
Wszyscy byliśmy tym widokiem bardzo podekscytowani i zdumieni, bo na Bałtyku nie ma wielorybów. Co z nim będzie? Powinien opuścić Morze Bałtyckie, bo jest tu o wiele mniej zasolenia i mniej pokarmu dla niego - zauważył.

Portal gdynia.pl w sprawie wieloryba skontaktował się m.in. z dr Iwoną Pawliczką ze Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Na podstawie udostępnionego przez pana Marcina nagrania naukowiec stwierdziła, że widoczny osobnik to humbak.

Widok humbaka nie zdziwił ekspertki. Jak twierdzi dr Pawliczka, wieloryby są obserwowane w Bałtyku od dawna, a humbaki są szczególnie "wszędobylskie". Okazjonalnie wpływają do naszego morza. Niestety, często mają problem z drogą powrotną, a w Bałtyku nie znajdują odpowiednich warunków do życia.

Zdarzały się jednak takie przypadki, że zwierzęta te były widziane w drodze powrotnej, najpierw w Cieśninach Duńskich, potem poza cieśninami, tak więc na pewno części z nich udaje się wypłynąć z Bałtyku - uspokaja dr Pawliczka.

Wideo ze spotkania z wielorybem można obejrzeć na stronie Urzędu Miasta Gdynia.

Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić