Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska| 
aktualizacja 

Rodzina w szoku. Nie mieli pojęcia, ile "babcia" ma lat

61

Niedawno media na całym świecie rozpisywały się o śmierci Kane Tanaki - najstarszej kobiety świata. Ta zmarła z przyczyn naturalnych w wieku 119 lat. Teraz przypadkiem okazało się, że najdłużej żyjąca obecnie osoba na świecie mieszka w brazylijskiej wiosce. Została odkryta przypadkowo przez zespół lekarzy. Medycy zjawili się w domu staruszki na wizycie domowej.

Rodzina w szoku. Nie mieli pojęcia, ile "babcia" ma lat
Maria Gomes de Reis (YouTube)

Pod koniec kwietnia zmarła Kane Tanaka - najdłużej żyjąca kobieta świata. Odeszła z przyczyn naturalnych w wieku 119 lat.

To ona jest najstarsza

Przypadek jednak sprawił, że odkryto... jeszcze starszą, żyjącą kobietę. Urzędnicy miejscy odkryli niedawno jej wiek po wysłaniu mobilnej jednostki medycznej do jej miejsca zamieszkania.

Prawdopodobnie najstarsza obecnie osoba na świecie nazywa się Maria Gomes dos Reis. Ma 121 lat i mieszka w Bom Jesus da Lapa w Brazylii. Urodziła się 16 czerwca 1900 r.

Wszystkie jej dzieci już zmarły. Kobieta mieszka ze swoją wnuczką Celią Gomes. Na dzień dzisiejszy ma 13 prawnucząt oraz sześcioro praprawnuków.

Celia twierdzi, że "życie obecnie kręci się wokół opieki nad babcią". Dodała jednak, w rozmowie z "Daily Mail", że jeszcze 8 lat temu kobieta była w zupełności sprawna - prała, gotowała obiady i uczęszczała do kościoła na msze.

Rodzina Marii nie spodziewała się, że ma pod dachem najstarszą kobietę świata. Gdy się o tym dowiedzieli, byli w szoku.

Wiemy, że jest w zaawansowanym wieku. Ale że jest najstarsza na świecie? Nawet my jesteśmy zdumieni - wyjawiła Cecilia.

Kobieta, choć nie jest już w pełni świadoma, ma powody do radości. Jej rodzina znów się powiększy i będzie to już 5. pokolenie, z którym się spotka.

Na razie oficjalnie według Księgi Rekordów Guinnessa najstarszą osobą na świecie jest 118-letnia francuska zakonnica Lucile Randon. Urodziła się 11 lutego 1904 r. Aby potwierdzić miejsce Gomes dos Reis na liście, ona lub jej rodzina musiałaby zapłacić 4000 reali brazylijskich, czyli około 3500 zł, i dostarczyć dokumenty prawne potwierdzające jej wiek Guinnessowi.

Karolina Sobocińska, dziennikarka o2.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić