Sensacyjne wynik badań naukowców z NASA. Dotyczą Marsa

30

NASA postanowiła sprawdzić, jak grzyby i bakterie poradzą sobie na Marsie. Badania przeprowadzono w ziemskiej stratosferze, gdzie warunki są podobne do tych, które są na Marsie.

Sensacyjne wynik badań naukowców z NASA. Dotyczą Marsa
Mars (Pixabay)

NASA oraz Niemiecka Agencja Kosmiczna w 2019 roku zdecydowały się na eksperyment. Wpuścili do stratosfery grzyby i bakterie, które występują do Ziemi. Czemu akurat tam? Bo ta część atmosfery jest podobna do tej, która jest na Marsie.

W pojemniku MARSBOx umieszczono kilka organizmów. Były to zarodniki grzybów aspergillus niger (kropidlak czarny) i salinisphaera shabanensis, staphylococcus capitis subsp. capitis oraz buttiauxella sp., a także MASE-IM-9.

Wyniki są zaskakujące. Organizmy te wystawiono na promieniowanie UV, znacznie mocniejsze niż takie, które wywołuje oparzenia. Okazało się, że część grzybów i bakterii zdołała przetrwać w takich warunkach.

Próbki następnie odzyskano. Aspergillus niger udało się nawet ożywić. Na Marsie bakterie te przetrwałyby, ale krótko. Badania te jednak pokazują, że organizmy ziemskie mogą zanieczyścić Marsa.

Zobacz także: Tak brzmi wiatr na Marsie. NASA udostępnia niesamowite nagranie
Autor: DKP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić