Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 

Znaleźli najczystsze powietrze na Ziemi. To nie Amazonia

13

Zespół naukowców znalazł najczystsze powietrze na Ziemi. Według ustaleń badaczy pozostało nieskalane zanieczyszczeniami wywoływanymi przez działalność człowieka. To pierwsze tego typu badanie w historii.

Naukowcy znaleźli najczystsze powietrze na Ziemi
Naukowcy znaleźli najczystsze powietrze na Ziemi (Getty Images)

Naukowcy znaleźli najczystsze powietrze na Ziemi. Pierwsze tego rodzaju badanie przeprowadzili naukowcy z Colorado State University. Chcieli znaleźć część atmosfery, który pozostała niezmieniona lub możliwie najmniej dotknięta działalnością człowieka.

Gdzie można oddychać najczystszym powietrzem na Ziemi? Nad Oceanem Południowym, który otacza Antarktydę. Profesor Sonia Kreidenweis, Jun Uetake i reszta naukowców z Kolorado słusznie podejrzewali, że powietrze w tym miejscu będzie najmniej zanieczyszczone.

Wykorzystaliśmy bakterie unoszące się w powietrzu nad Oceanem Południowym jako narzędzie diagnostyczne do wnioskowania o kluczowych właściwościach dolnej warstwy atmosfery. Ogólne wnioski są takie, że niebo nad Oceanem Południowym to jedno z niewielu miejsc na Ziemi, które zostało w minimalnym stopniu dotknięte działaniami człowieka - powiedział Thomas Hill, współautor badania.

Wspomniany fragment znajduje się na wysokości niższych chmur. To tam, w warstwie granicznej, naukowcy odkryli powietrze wolne od cząstek aerozolu wytwarzanych m.in. w trakcie spalania paliw kopalnych, produkcji nawozów i usuwania ścieków.

M.in. ograniczona cyrkulacja powietrza sprawia, że Antarktyda jest częściowo odizolowana od innych kontynentów. W konsekwencji ten region jest naprawdę nieskazitelny, wolny od czynników antropogenicznych - napisano w pracy opublikowanej w czasopiśmie naukowym amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk.

Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko chorób serca, udaru mózgu i raka płuc. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest już globalnym kryzysem zdrowia publicznego i zabija co roku siedem milionów ludzi.

Zobacz też: Powietrze z XIX wieku. Pojawiły się nowe materiały wideo badaczy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić