Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Znaleźli najczystsze powietrze na Ziemi. To nie Amazonia

10
Podziel się:

Zespół naukowców znalazł najczystsze powietrze na Ziemi. Według ustaleń badaczy pozostało nieskalane zanieczyszczeniami wywoływanymi przez działalność człowieka. To pierwsze tego typu badanie w historii.

Naukowcy znaleźli najczystsze powietrze na Ziemi
Naukowcy znaleźli najczystsze powietrze na Ziemi (Getty Images)

Naukowcy znaleźli najczystsze powietrze na Ziemi. Pierwsze tego rodzaju badanie przeprowadzili naukowcy z Colorado State University. Chcieli znaleźć część atmosfery, który pozostała niezmieniona lub możliwie najmniej dotknięta działalnością człowieka.

Gdzie można oddychać najczystszym powietrzem na Ziemi? Nad Oceanem Południowym, który otacza Antarktydę. Profesor Sonia Kreidenweis, Jun Uetake i reszta naukowców z Kolorado słusznie podejrzewali, że powietrze w tym miejscu będzie najmniej zanieczyszczone.

Wykorzystaliśmy bakterie unoszące się w powietrzu nad Oceanem Południowym jako narzędzie diagnostyczne do wnioskowania o kluczowych właściwościach dolnej warstwy atmosfery. Ogólne wnioski są takie, że niebo nad Oceanem Południowym to jedno z niewielu miejsc na Ziemi, które zostało w minimalnym stopniu dotknięte działaniami człowieka - powiedział Thomas Hill, współautor badania.

Wspomniany fragment znajduje się na wysokości niższych chmur. To tam, w warstwie granicznej, naukowcy odkryli powietrze wolne od cząstek aerozolu wytwarzanych m.in. w trakcie spalania paliw kopalnych, produkcji nawozów i usuwania ścieków.

M.in. ograniczona cyrkulacja powietrza sprawia, że Antarktyda jest częściowo odizolowana od innych kontynentów. W konsekwencji ten region jest naprawdę nieskazitelny, wolny od czynników antropogenicznych - napisano w pracy opublikowanej w czasopiśmie naukowym amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk.

Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko chorób serca, udaru mózgu i raka płuc. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest już globalnym kryzysem zdrowia publicznego i zabija co roku siedem milionów ludzi.

Zobacz też: Powietrze z XIX wieku. Pojawiły się nowe materiały wideo badaczy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

KOMENTARZE
(10)
EUROPEJKA
rok temu
dobrze ci radzę: przenieś się do Azji, a jeszcze lepiej do AFRYKI
Obiwan
rok temu
To kolejne przełomowe odkrycie naukowców z Colorado State University. W ubiegłym roku odkryli alfabet łaciński. W tym roku już odkryli powietrze. Tylko nie zauważyli, że atmosfera jest w ciągłym ruchu i powietrze jest dzisiaj nad Arktyką a jutro nad Wuchan. I w związku z tym, całe ich odkrycie jest g... warte.
Robin
2 lata temu
Najczystsze powietrze wożą cysternami z Czajki.
ryb_a
2 lata temu
Też wymyślili ... Ile kasy i czasu pochłonęły te "badania", na które wystarczyłoby ciut "chłopskiej" logiki, możliwość jej publikacji i chyba ze trzy minuty na "wymyślenie" tematu "badań" ...
Altruista
2 lata temu
No i jest nisza do zrobienia kasy. Wystarczy zacząć eksport sprężonego czystego powietrza do Europy dla zamożnych. Podrzucam ten pomysł za darmo dla sprytnych i przedsiębiorczych
kolchoznik
2 lata temu
ok, to wiem gdzie jechac na wakacje. nie ma kowidu i smogu, mam nadzieje, ze za bon od pis za 1000 pln bede mogl tam POjechac
Gosc
2 lata temu
Nie Prawda KO mówi ze najczystsze mamy w Polsce
Gosc
2 lata temu
Nie Prawda PiS mówi ze najczystsze mamy w Polsce
Swojak
2 lata temu
Bardzo dobrze że na Antarktydzie nie ma przemysłu bo i tak mroźny kontynent się dawno rozpuscil
stef
2 lata temu
Wszystko dla tego że tam nie wieje bo inaczej by przywiało wiatr unijny
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić