Kamil Różycki
Kamil Różycki| 

Sztuczna inteligencja na froncie. Rosjanie przecierają oczy, dron zrobił swoje

Pole walki zmienia się nieustannie. Doskonale widać to na froncie ukraińskim, gdzie co jakiś czas mamy do czynienia z użyciem nowych rodzajów broni. Tym razem media obiegło nagranie z ukraińskiego uderzenia, przy którym pomóc miała sztuczna inteligencja. To ona poprowadziła drona bojowego do celu.

Sztuczna inteligencja na froncie. Rosjanie przecierają oczy, dron zrobił swoje
Ukraińcy mają nowy patent na sprzęt wroga, dronami steruje AI (Telegram)

Każda wojna niesie wiele przełomowych odkryć technologicznych. Taki wyścig zbrojeń możemy obserwować chociażby od 24 lutego 2022 roku, kiedy to Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę. Dla wielu firm zbrojeniowych wojna to okazja do przetestowania skuteczności danej broni. Często bardzo nowatorskiej.

Stąd też na ukraińskim froncie prym wiodły i nadal wiodą niedoceniane nieco drony. To za ich pomocą Ukraińcy wielokrotnie byli w stanie namierzyć, a następnie likwidować rosyjskie cele. To także dzięki nim, byliśmy świadkami wielu dywersyjnych akcji na terytorium Rosji. Żeby oddać ścisłość prawdzie, agresor też z nich korzysta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polska przestawia gospodarkę na nowe tory. Będzie nowy podatek?

Z czasem drony zaczęły być jednym z podstawowych elementów wyposażenia obu armii. Ogromne zakupy poczyniły nie tylko kraje Zachodu, ale także i sama Rosja. Wyścig technologiczny trwa, na razie wciąż krok przed wrogiem wydają się być Siły Zbrojne Ukrainy.

Sztuczna inteligencja zmienia oblicze wojny

Spece z ZSU do dronów wprowadzają coraz więcej modyfikacji. Jedną z nich było dodanie znacząco rozwiniętej na tym etapie sztucznej inteligencji. Pozwoliła ona na jeszcze większą precyzję ataków, ale także na ich większy zasięg. I uderzanie w cele, z którymi człowiek miałby problem.

Jednym z filmów obrazujących dronu wspomaganego AI postanowiła podzielić się ukraińska armia. Możemy zaobserwować na nim, jak w pewnym momencie przy utracie podglądu, sztuczna inteligencja sama doprowadza go do celu. Efektem jest zniszczenie rosyjskiego czołgu i wyłączenie go z działań na dobre. Innymi słowy: anihilacja.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Film ten może być jednym z pierwszych przykładów takiego wykorzystania sztucznej inteligencji na polu walki. Niewykluczone, że jest to także zapowiedź nadchodzących zmian na froncie ukraińskim. Ponownie kluczową rolę, przynajmniej na jakiś czas, mogą zająć niezastąpione drony. A żołnierze ZSU nie raz już udowodnili, że są w tym mistrzami.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić