Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Tajemnicza choroba u dzieci związana z COVID-19. Kolejne przypadki w Europie

14

We włoskich szpitalach zaobserwowano wzrost liczby przyjętych na oddział dzieci, które mają niepokojące objawy. Aż 80 proc. z tych dzieci jest zakażonych koronawirusem. To, zdaniem lekarzy, jasny dowód na to, że COVID-19 powoduje szereg groźnych dolegliwości.

Lekarze potwierdzają związek nowych objawów z koronawirusem
Lekarze potwierdzają związek nowych objawów z koronawirusem (Getty Images)

We włoskim szpitalu zaobserwowano aż 30 proc. wzrost liczby dzieci przyjętych z powodu rzadkich stanów zapalnych. Aż 80 proc. z nich miało koronawirusa. Dla lekarzy to dowód, że objawy, które od niedawna obserwowano u dzieci są powiązane z koronawirusem, a nie chorobą Kawasakiego.

Rzadki stan zapalny jest coraz częściej obserwowany u małych dzieci. Naukowcy z Lombardii we Włoszech, epicentrum epidemii kraju, przyjrzeli się 10 przypadkom. Mali pacjenci mieli takie objawy jak wysoka temperatura, obrzęk dłoni i stóp, wymioty, a także wysypka.

Objawy powiązano od razu z koronawirusem. Bardzo podobnie przebiega, znana już wcześniej, choroba Kawasakiego jednak nie występuje z taką częstotliwością. W ciągu ostatnich pięciu ostatnich lat tylko 19 dzieci, które na nią cierpiało, zostało przyjętych na oddział włoskiego szpitala.

Zobacz takze: Dziwny objaw u dziecka. Mama udostępnia wideo

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy coraz więcej dzieci cierpi na tę dolegliwość. Podobne przypadki odnotowano także w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz USA. Po tym, jak w Nowym Jorku zmarł 5-letni chłopiec, gubernator stanu osobiście zobowiązał się do wyjaśnienia tej sprawy i przeprowadzenia badań.

Lekarze nie są pewni co powoduje stan zapalny. Prawdopodobnie jest to zbyt silna reakcja organizmu na infekcję koronawirusem. Teraz gdy lekarze wiedzą, że nowe objawy są związane z wirusem, będą badać co je wywołuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić