Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

Nowy objaw COVID-19 u dzieci? Lekarze zgłaszają coraz więcej przypadków

23

Ostre stany zapalne organów wewnętrznych, wysypka, zaczerwienienie języka połączone z objawami zatrucia to objawy, jakie lekarze na całym świecie obserwują w ostatnim czasie u najmłodszych. Sprawdzono, czy mają związek z koronawirusem.

Nowy objaw COVID-19 u dzieci? Kolejne badania
Nowy objaw COVID-19 u dzieci? Kolejne badania (Getty Images)

Nowe badanie sugeruje, że niepokojące objawy u dzieci mają związek z koronawirusem. Zalecają jednak ostrożność i apelują do rodziców, by ci nie panikowali. Nadal nie wiadomo bowiem, czy to koronawirus wywołał groźne objawy.

Nowy objaw COVID-19 u dzieci? Kolejne badania

Wciąż mamy za mało danych. Na razie dokładnie zbadano 8 przypadków stwierdzonych w jednym z brytyjskich szpitali - komentuje dr Jeremy Rossman, wirusolog z Uniwersytetu w Kent, w rozmowie z "Daily Mail".

Nowy raport ukazał się w czasopiśmie medycznym "The Lancet". Jego twórcy wykazali, że żaden spośród badanych pacjentów w wieku od 4 do 14 lat nie chorował na COVID-19. U wszystkich dzieci stwierdzono jednak przeciwciała koronawirusa, sugerujące, że osoby te przechodziły wcześniej zarażenie lub bezobjawowo przeszły chorobę COVID-19.

Badane dzieci miały bardzo podobne objawy. U wszystkich zaobserwowano gorączkę sięgającą 40 st. C., wysypkę, zapalenie spojówek, ogólny ból ciała i objawy zatrucia pokarmowego. 14-letni chłopiec, którego badali brytyjscy lekarze, zmarł z powodu udaru po wielu dniach na oddziale intensywnej terapii.

Zobacz także: Zobacz też: Pandemia koronawirusa. "Może potrwać nawet 800 dni"

O podobnych przypadkach informują także lekarze z USA i innych krajów dotkniętych epidemią koronawirusa. Niektórzy z nich biorą pod uwagę, że to nowy, jeszcze niezidentyfikowany patogen.

Nowa choroba dziecięca stała się jednym z głównych tematów niedawnej telekonferencji WHO na temat koronawirusa u dzieci. Lekarze zgodnie podkreślają, że potrzebnych jest więcej danych, aby potwierdzić, czy jest ona rodzajem odpowiedzi młodego układu odpornościowego na COVID-19, czy też związana jest z inną chorobą

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić