Tajemnicza tragedia na jeziorze. Izrael żąda wyjaśnień

Dwóch funkcjonariuszy włoskiego wywiadu, były agent Mosadu - izraelskiego wywiadu - i Rosjanka zginęli nad jeziorem Maggiore we Włoszech - piszą tamtejsze media. Utonęli podczas rejsu łodzią z harcerzami na pokładzie.

Tajemnicza tragedia na jeziorze. Izrael żąda wyjaśnień
Śmierć na jeziorze we Włoszech (Twitter)

Jak pisze gazeta "Corrierre della Sera", do tragedii doszło w niedzielny wieczór 28 maja. 23 pasażerów postanowiło odpocząć i wypłynęło piętnastometrową łodzią na jezioro Maggiore. W pewnym momencie rozpętała się burza i łódź się wywróciła.

Nie żyją wywiadowcy

Czterech pasażerów nie udało się uratować. Lokalne media ustaliły, że w wypadku zginęli dwaj oficerowie włoskiego wywiadu, były pracownik Mosadu i 50-letnia żona kapitana Anna Bożkowa z Briańska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Chciał się zemścić, ale pomylił samochody. Skandaliczny czyn nagrany

Pojawiały się sprzeczne informacje na temat pasażerów. Początkowo BBC podawało, że "w łodzi byli Brytyjczycy, Włosi i Izraelczycy". RAI natomiast informuje, że łódź miała zostać wypożyczona przez grupę 22 Brytyjczyków, którzy mieli świętować urodziny.

"Sfera zainteresowań Mosadu"

Według gazety na pokładzie byli tylko członkowie środowiska wywiadowczego, którzy "pozwolili sobie na chwilę wytchnienia" po kilkudniowych misjach i spotkaniach. Jak można było przewidzieć, nie ma dokładnych danych na temat owych misji.

Ten region jest rzekomo uważany za "sferę zainteresowań Mosadu". Znajdują się tam bazy logistyczne Izraela, dlatego teraz wywiad izraelski żąda od Włoch wyjaśnień na temat okoliczności tragicznego wypadku.

Izrael składa kondolencje

Według jednej z nieoficjalnych wersji wyprawa przez jezioro nie była pierwotnie planowana – pomysł ten pojawił się dopiero po spotkaniu agentów włoskich i izraelskich służb specjalnych. "Corriere della Sera" twierdzi również, że lekarz sądowy nie otwierał ciał zmarłych, ponieważ przyczyny śmierci są już jasne.

Na razie lokalni śledczy zajmują się tylko samym kapitanem, któremu już postawiono zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci. Biuro premiera Izraela Benjamina Netanjahu poinformowało, że ze względu na charakter pracy agentów nie można ujawnić dalszych szczegółów i złożyło kondolencje rodzinie ofiary.

Policja powiedziała we wtorek, że nie ma dalszych informacji na temat tożsamości ani zawodów 19 innych osób na pokładzie, które przeżyły. Niektórym udało się dopłynąć do brzegu, innych zabrały inne łodzie. Włoskie media podały, że prywatny samolot zabrał pozostałych ocalałych z Izraela i wywiózł ich z terenu Włoch.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić