Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|

Tak blisko 100 lat temu wyobrażano sobie 2022 rok. "Alkohol zniknie z powierzchni Ziemi"

104
Podziel się:

Jak sobie wyobrażano 2022 rok blisko 100 lat temu? W gazecie z 1923 roku cytowano wypowiedzi osób z różnych środowisk. Ich przepowiednie zaskakują.

Tak blisko 100 lat temu wyobrażano sobie 2022 rok. "Alkohol zniknie z powierzchni Ziemi"
Gazeta sprzed stu lat opisała rozważania na temat 2022 roku (Twitter)

Prognozy z przeszłości dotyczące zmian na świecie od zawsze budzą ogromne zainteresowanie. Potwierdziła to jedna z polskich internautek. 31 grudnia 2021 roku opublikowała na Twitterze fotografię przedstawiającą ciekawy fragment gazety "Ilustrowany Kuryer Codzienny" z 9 lutego 1923 roku.

Gazeta sprzed 99 lat cytowała wypowiedzi kilku osobistości z amerykańskiego dziennika. Grupa została zapytana o swoje prognozy dotyczące wyglądu świata w 2022 roku. Wśród nich m.in. pisarz, promotorka ruchu społecznego czy inżynier. Niektóre z odpowiedzi wywołują prawdziwe zdziwienia, zarówno z powodu ich trafności, jak i przesady.

Częściowo trafną prognozą popisał się Pan Griffith. "Król kinematografu" przewidywał, że książki w 2022 roku nie będą już drukowane, a będzie się je wyświetlać "na ekranie kinematograficznym". Co prawda drukowane wersje wciąż cieszą się sporym zainteresowaniem, jednak prawdą jest, że coraz większą popularność zyskują e-booki.

Za sto lat książki i gazety nie będą się już drukować. Ukazywać się one będą na ekranie kinematograficznym. Edukacya odbywać się będzie przy pomocy ekranu. Istnieć będą wówczas szkoły-kina i kina-biblioteki - mówił Griffith.

Walter N. Polakow jako inżynier przewidywał rozwój technologiczny. W 1923 roku mówił o źródłach energii i zmianach w lotnictwie. Nietrafnie oszacował jednak, że dzień pracy skróci się do dwóch godzin.

Nie będzie ani nafty, ani węgla. Wynaleziony będzie sposób zużytkowania energii radioaktywnej promieni słonecznych. Lotnictwo będzie zreformowane, gdyż samoloty nie będą już dźwigać aparatów, dających im siłę popędową, a zasadą ruchu będzie przyciąganie. Dzięki postępom, dokonanym przez techników, dzień pracy, który przed stu laty wynosił szesnaście godzin na dobę, a który dzisiaj wynosi osiem godzin, będzie za sto lat wynosił tylko dwie godziny - przewidywał inżynier.

Dość trafne prognozy dotyczyły pozycji kobiet na świecie w 2022 roku. Zarówno Maly Garrett Hay, jak i Miss Margaret Sanger przewidywały, że płeć piękna będzie miała takie same prawa, jak mężczyźni.

Kobieta będzie pod każdym względem równa mężczyźnie. Wypełniać ona będzie zadania, do których jest najbardziej ukwalifikowana, gdyż starania, jakiemi teraz otacza rodzinę, będą ogromnie uproszczone przez wynalazki i współdziałanie męża - mówiła Maly Garrett Hay, prezydentka klubu wyborczego kobiet w Nowym Jorku.

Wielkie pomyłki

Nietrafną prognozę postawił Henry L. Mencken. Autor i krytyk polityczny obstawiał, że w 2022 roku Stany Zjednoczone będą kolonią angielską. Pomylił się również sekretarz Towarzystwa weteranów wielkiej wojny. Winifred G. Hendenberg twierdził, że jeżeli wojna światowa nie będzie miała miejsca, to na całej planecie zapanuje braterstwo.

Jeżeli od dziś do roku 2022 wojna światowa nie będzie miała dalszego ciągu, to świat przeżywać będzie erę powszechnego braterstwa, które nie zazna ani nędzy, ani konfliktów zbrojnych, ani głodu, ani zniszczenia - prognozował Winifred G. Hendenberg.

Zupełnie nietrafną prognozę postawił dyrektor Ligi antialkoholicznej. W. H. Anderson przewidywał, że w 2022 roku alkohol prawie w ogóle nie będzie spożywany.

W roku 2022 alkohol zupełnie zniknie z powierzchni ziemi. Tylko kilku rzadkich degeneratów spożywać będzie po kryjomu to, co świat uważać będzie wówczas za truciznę - przewidywał W. H. Anderson.

Mocno pomylił się też major John F.O. Ryan. Komisarz "tranzyta" i ekskomendant 27. dywizji amerykańskiej myślał, że ludzie na świecie w 2022 roku będą porozumiewać się w jednym języku.

Środki transportowe tak dalece ułatwią wzajemną penetracyę ludów, że używany będzie tylko jeden język. Będzie to język najsilniejszy ze wszystkich. - mówił major.
Zobacz także: Polska gotowa zapłacić 200 mln zł kary za Turów? Wiceminister znalazł winnego
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(104)
SPECNAZ
7 miesięcy temu
no ale gościu ma rację alkohol to trucizna, etanol jeszcze 7000 lat temu zabijał człowieka
siekry1968
7 miesięcy temu
chyj mnie interesuje co będzie za 100 lat, skoro mnie nie będzie :D :D :d
mmmmm
7 miesięcy temu
Będzie kolejna fala fikcyjnej pandemii tylko nie będzie już kogo szczepić , ponieważ frajerów już nie będzie .
Jackowski
7 miesięcy temu
Jak bedzie wygladal Swiat w 2122 roku? Nie wiem ale napewno odbędzie się 1344 miesięcznica smolenska
Pracuje 2 god...
7 miesięcy temu
Praca po 2 godziny dziennie też jest i nawet dobrze płatna, oczywiście jak ktoś pracuje a nie udaje że to robi Kto wie to wie
Jak myslicie
7 miesięcy temu
Jak bedzie wygladal Swiat w 2122 roku?
Nie do konca?
7 miesięcy temu
Wcale sie nie pomyli major John. Ludzie mimo iz w swoich krajach maja swoje jezyki, to jednak tym ktorym porozumiewają sie na calym Świecie jest jezyk Angielski.
Haha
7 miesięcy temu
A tymczasem ludzie chodzą w kagańcach , na smyczy i przygotowują się do czipowania
hmmm
7 miesięcy temu
Bez alkoholu ani rusz! był jest i będzie i nikt tego nie zmieni ! To sama natura a jeżeli nawet się ograniczy spożywanie to czym innym sie go zastąpi,prędzej to papierosy się rzuci,ja tak zrobiłem i lepiej mi z tym :-)
hmmm
7 miesięcy temu
Jaki stek bzdur?! to już się dzieje,chyba ślepy jesteś że nie widzisz tego albo masz małą wiedze i zbyt małą inteligencje !!!
Azerty
7 miesięcy temu
W Psalmie pochwalnym numer 104, Biblia stwierdza z zachwytem i wdzięcznością dla Boga, że "wino rozwesela serce człowieka". Pierwszym cudem jakiego dokonał Jezus była zamiana wody w świetnej jakości wino. Więc problem i jego rozwiązanie nie leżą chyba w samym alkoholu, lecz w ludziach, którzy robią z tego alkoholu niewłaściwy użytek.
Miła
7 miesięcy temu
Stek bzdur 😂 ale no próbowali sobie jakos wyobrazić te 100 lat do przodu..
Przepowiednik...
7 miesięcy temu
Za 100 lat, wszyscy ludzie na świecie, będą jedli z bambusowej michy ryż pałeczkami albo gołymi łapami.
Stary zgred
7 miesięcy temu
Za 100 lat zginie ludzka cywilizacja i zastąpią ją roboty-terminatory, wówczas alkohol zniknie z tego świata.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić