Tak działa amunicja kasetowa. Żołnierze Putina nie mieli żadnych szans

Ukraińcy pokazali nagranie z okolic Doniecka, gdzie piechota rosyjska została zaatakowana amunicją kasetową. Okupanci szli spokojnie drogą, a gdy zostali namierzeni przez drony rozpoznawcze. Uderzenie było bardzo precyzyjne, żołnierze Władimira Putina nie mieli żadnych szans i zginęli na polu walki.

Tak działa amunicja kasetowa. Żołnierze Putina nie mieli żadnych szans
Rosjanie zostali zaatakowani amunicją kasetową, nie mieli żadnych szans (Twitter, @NOELreports)

Amunicja kasetowa to śmiercionośna broń, która na polu walki jest szczególnie skuteczna przeciw piechocie oraz w starciu z liniami okopów i umocnień. To dlatego Amerykanie wiosną dostarczyli ją Ukrainie, a dowódcy z Kijowa bardzo sobie chwalą nową broń. Rosjanie mają przez to wielkie problemy i nawet tego nie kryją.

O tym, że Ukraina stosuje bomby kasetowe, mówiła nawet rosyjska propaganda, zarzekając się, że armia Władimira Putina takich wynalazków nie stosuje. Oczywiście z jednego powodu: bo postępuje na polu walki humanitarnie. Sęk w tym, że to ohydne kłamstwo, a Rosjanie od 2014 roku ostrzeliwują Ukrainę amunicją kasetową.

Jej zabójczą skuteczność prezentuje wideo, które opublikowali Ukraińcy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wspólne ćwiczenia Rosji i Białorusi. Tony sprzętu blisko granicy z Polską

Grupa rosyjskich żołnierzy szła przed siebie gdzieś na linii frontu w okolicach Doniecka. Dotarli do skrzyżowania polnych dróg, gdzie minęli dwa wraki swoich pojazdów: czołgu oraz transportera opancerzonego. To nie stanowiło dla nich przestrogi i szybko się przekonali, że winni zawracać. Zaraz namierzyły ich drony zwiadowcze ZSU.

Ukraińcy potwierdzili pozycje wrogów, a potem wykorzystali artylerię. Ta uderzyła raz - widać na nagraniu charakterystyczne niewielkie eksplozje - a potem drugi oraz trzeci. Wybuchająca na całym obszarze amunicja kasetowa zdziesiątkowała oddział okupantów. Wygląda na to, że wszyscy zginęli na miejscu.

Właśnie dla takich misji i takich celów wymyślono amunicję kasetową.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Rosjanie od 2014 roku, czyli aneksji Krymu i zajęcia Donbasu używają bomb kasetowych w walkach z wojskiem ukraińskim. Te od lat budzą wielkie kontrowersje i są uważane za niehumanitarne, ale w konfliktach zbrojnych na całym świecie stały się standardowym wyposażeniem wojsk. Także amerykańskich czy polskich.

Rosjanie po inwazji tylko zintensyfikowali użycie bomb kasetowych, Ukraińcy zaczęli je stosować wiosną tego roku, gdy ruszyła kontrofensywa. Waszyngton przekazał Kijowowi najnowsze modele. Pociski najpierw uderzają o ziemię, po czym rozdzielają się i uwalniają zawartość. Kasetki odbijają się na wysokość ok. 2 metrów i eksplodują na dużym obszarze. Widać to właśnie na nagraniach.

Pociski kasetowe służą do rażenia celów powierzchniowych i są bardzo skuteczne. Zasada działania jest prosta i bezwzględna. Amunicja eksploduje w powietrzu nad celem lub w kontakcie z ziemią, uwalniając kilkadziesiąt do kilkuset mniejszych ładunków o polu rażenia stadionu piłkarskiego.

Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić