Tak Rosjanie podróżują na wakacje do Europy. Wszystko wyszło na jaw

Fińskie ministerstwo spraw zagranicznych informuje, że Rosjanie wykorzystują Finlandię jako kraj tranzytowy. Odwiedzają go więc w drodze na wakacje do innych państw.

Tak Rosjanie podróżują na wakacje do Europy. Wszystko wyszło na jaw
Zdjęcie poglądowe (Getty Images, SeanGallup)

Finlandia to jedyny unijny sąsiad Rosji, który obecnie wydaje wizy turystyczne jej obywatelom. Polska, Estonia, Łotwa i Litwa już jakiś czas temu wprowadziły ograniczenia w zakresie udzielania rosyjskich wiz.

Gdy przestrzeń powietrzna Unii Europejskiej została zamknięta dla rosyjskich samolotów, Finlandia stała się ważnym krajem tranzytowym dla tych Rosjan, którzy chcą udać się do innego miejsca w Europie.

Podczas wakacji obserwuje się wzmożony ruch na granicy Rosji i Finlandii. To wywołuje sprzeciw mieszkańców, a przede wszystkim partii opozycyjnej fińskiego parlamentu.

Tak Rosjanie omijają restrykcje. Finlandia ich wybawieniem

Rosjanie nie mogą liczyć na swobodę w podróżowaniu, a ma to oczywiście związek z militarnym atakiem na Ukrainę. Mimo wszystko obywatele kraju, na którego czele stoi Władimir Putin, jakoś sobie radzą i wyjeżdżają do Europy przez Finlandię.

Po zniesieniu ograniczeń w podróżowaniu, wprowadzonych wcześniej w ramach walki z Covid-19, ruch na granicy rosyjsko-fińskiej wzrósł od 10 do 30 proc. w porównaniu do wiosny ubiegłego roku - poinformował Jussi Tanner, Dyrektor Generalny Służby Konsularnej w fińskim MSZ, cytowany przez Yle.

Pojawia się coraz więcej sprzeciwów względem wydawania nowych dokumentów Rosjanom. - Ta sytuacja jest nie do zniesienia. Obywatele Ukrainy są mordowani, w tym cywile, kobiety i dzieci, a w tym samym czasie Rosjanie spędzają wakacje w Unii Europejskiej -  powiedział Jukka Kopra, poseł Koalicji Narodowej.

Przy granicy fińsko-rosyjskiej można napotkać na bardzo wymowny plakat. Jego treść ma przypominać Rosjanom o wojnie w Ukrainie. Miejsce na ten transparent wykupił ruch młodzieżowy Kokoomusnuoret (Młodzież Nacjonalistyczna) z Finlandii.

Kiedy jesteś na wakacjach, wielu Ukraińców traci dom, do którego wracali - czytamy na plakacie.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Niespotykane straty Rosjan. "Putin szuka sposobu"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić