aktualizacja 

Tak teraz wygląda Morskie Oko. Wszystko uchwyciła kamera TOPR

120

Mimo ostrzeżeń o bardzo trudnych warunkach do uprawiania turystyki w Tatrach Polacy tłumnie wyruszyli w góry. Nie boją się też niebezpiecznych odcinków. Kamera TOPR uchwyciła tłumy ludzi na zamarzniętym Morskim Oku.

Tak teraz wygląda Morskie Oko. Wszystko uchwyciła kamera TOPR
Tłumy ludzi na lodzie (TOPR)

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wydało ostrzeżenie pogodowe dla turystów górskich. Jak czytamy w komunikacie, warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne.

Turyści wchodzą na lód mimo licznych ostrzeżeń

W większości miejsc jest bardzo ślisko — zalegający na szlakach śnieg jest twardy i zmrożony, a powyżej 2000 n.p.m. pokrywa go dodatkowo gruba warstwa lodu. Ratownicy apelują również o niewchodzenie na taflę Morskiego Oka, gdyż lód może załamać się pod naporem.

Ostrzeżenia nie posłuchali jednak liczni turyści, którzy wybrali się w niedzielę nad popularne jezioro. Na kamerze znad Morskiego Oka widać sznur ludzi przechadzający się po lodzie i liczne ślady po poprzednich turystach.

+5 stopni nad Morskim Okiem

Obraz z kamery jest aktualizowany co 10 minut. Widać na nim, że po godzinie 12 na taflę jeziora wchodzi coraz więcej ludzi, co powoduje coraz większe niebezpieczeństwo. Obecnie nad Morskim Okiem temperatura powietrza wynosi +5 stopni, co oznacza, że ryzyko załamania się lodu jest bardzo wysokie.

Dziś przez cały dzień w Tatrach prognozowane jest zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od -1 st. C do 1 st. C, na szczytach Tatr około -1 st. C. Wysoko w górach wiatr dość silny, w porywach do 60 km na godz.

Zobacz także: Trudne warunki na drogach prowadzących w góry. GDDKiA apeluje o ostrożność
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić