aktualizacja 

Taki widok na Wawelu. Lepiej się do nich nie zbliżać

85

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia spacerujących w ścisłym centrum Krakowa lisów. Kilka osobników zauważono na terenie Zamku Królewskiego na Wawelu. Miasto wskazuje, że choć jest to widok nietypowy, te zwierzęta pojawiają się w miastach coraz częściej.

Taki widok na Wawelu. Lepiej się do nich nie zbliżać
Lisy na Wawelu (Facebook)

Zdjęcia z terenu Zamku Królewskiego na Wawelu udostępnił oficjalny profil miasta Kraków. Na fotografiach widać, jak po dziedzińcu zewnętrznym biegają lisy. Jest to dość nietypowy widok dla ścisłego centrum stolicy Małopolski, choć nie jest to pierwszy taki przypadek.

Lisy w Krakowie

Miejscowi w komentarzach wskazują, że zwierzęta te były widziane również w innych dzielnicach miasta. - W zeszłym roku spotkałem jednego na Olszy, a parę lat temu przy Rondzie Czyżyńskim - pisze jeden z użytkowników, dodając, że teraz jest ich "coraz więcej".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tajemnica pierwszej polskiej stolicy. Szkolne podręczniki są w błędzie

Jeden z nich widziany był pod Wawelem w listopadzie ubiegłego roku. Wcześniej lisy regularnie wizytowały też ogród botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wydział Kształtowania Środowiska UMK wskazuje, że przyczyną tego zjawiska jest fakt, że zwierzęta utraciły lęk przed ludźmi i przystosowali się do życia w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka.

Nie wolno zbliżać się i dokarmiać

Zoolodzy zwracają jednak uwagę, że nawet jeżeli lisy zachowują się spokojnie, nie wolno się do nich zbliżać, ani dokarmiać. Zwierzęta te mogą być bowiem nosicielami wielu pasożytów, ale i chorób, ze wścieklizną na czele, więc w przypadku spotkania najlepiej spokojnie oddalić się z miejsca.

Krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej przypomina, że lisy odgrywają pozytywną rolę w środowisku, m.in. z punktu widzenia utrzymania zieleni. Lisy polują na gryzonie, które w wielu miejscach Krakowa powodują szkody. Te zwierzęta są więc naturalnym składnikiem fauny miasta i nie mogą całkowicie z niego zniknąć.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić