aktualizacja 

Takiego pogrzebu świat nie widział. Ostatnia droga Benedykta XVI

61

Benedykt XVI zmarł w sobotę 31 grudnia. Papież-emeryt przeżył 95 lat. W czwartek duchowny zostanie pochowany w Watykanie. Po raz pierwszy w dziejach urzędujący papież będzie przewodniczył uroczystościom pogrzebowym swego poprzednika. Zgodnie z tradycją, jego ciało zostanie złożone w trzech osobnych trumnach.

Takiego pogrzebu świat nie widział. Ostatnia droga Benedykta XVI
Pogrzeb Benedykta XVI. Jak zostanie pochowany? (YouTube, Vatican News)

Zgodnie z tradycją ciało Benedykta XVI zostanie złożone w trzech osobnych trumnach. Pierwsza jest z drewna cyprysowego, które jest symbolem nieśmiertelności i trwałości. Trafi ona do trumny cynkowej, a następnie obie zostaną włożone do kolejnej, też drewnianej.

W trumnie umieszczana zostanie również tzw. tuba Rogito, która zawiera spisane najważniejsze momenty oraz dokumenty z czasów panowania papieża w Watykanie. W trumnie znajdą się także monety wybite za jego pontyfikatu oraz religijna szata noszona przez papieża. Przed zamknięciem trumny, twarz papieża jest zakrywana białym, jedwabnym płótnem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Benedykt XVI o swojej abdykacji

Środa to ostatni dzień, kiedy będzie można zobaczyć ciało Benedykta XVI. Bazylika będzie otwarta do godz. 19. W czwartek natomiast o godz. 9.30 rozpocznie się msza pogrzebowa pod przewodnictwem papieża Franciszka. Trumny mają zostać zamknięte dopiero przed samym pogrzebem i pochowaniem w krypcie zajmowanej niegdyś przez grób papieża Jana Pawła II w grotach pod bazyliką.

Warto zaznaczyć, że papież Jan Paweł II został tam pierwotnie pochowany w 2005 roku, zanim jego ciało zostało przeniesione do kaplicy w 2011 roku.

Benedykt XVI. Pierwsza sytuacja od 600 lat

Przypomnijmy, że emerytowany papież przeżył 95 lat i zmarł w watykańskim klasztorze, w którym mieszkał od czasu przejścia na emeryturę w 2013 r. Ta decyzja była szokująca dla większości duchownych, ponieważ Benedykt stał się pierwszym od 600 lat papieżem, który zrezygnował z urzędu.

Benedykt XVI był 265. papieżem i siódmym suwerenem Państwa Watykańskiego. Na stolicy papieskiej zasiadał - jako pierwszy papież z Niemiec od blisko 500 lat - od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić