Takiej mumii jeszcze nie było! Zachowały się nawet włosy

9

Pompeje nie przestają zaskakiwać naukowców. W grobowcu starożytnego miasta archeolodzy odkryli szczątki tak doskonale zachowane, że na głowie zostały nawet włosy!

Takiej mumii jeszcze nie było! Zachowały się nawet włosy
Szkielet znaleziono w Porta Sarno. (Twitter.com)

Archeolodzy ogłosili, że na terenie Pompei znaleźli szkielet, który odkrywa nowe fakty na temat rozwoju starożytnej kultury. Grobowiec z  doskonale zmumifikowanymi szczątkami odkryto na terenie nekropolii Porta Sarno, na wschód od starożytnego miejskiego centrum.

Przed grobowcem stoi również doskonale zachowana tabliczka informacyjna. W języku łacińskim napisano na niej, że spoczywa tam Marcus Venerius Secundio, który "tworzył widowiska" po grecku i po łacinie.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

To ogromna informacja na temat kultury tamtego okresu. Jak się okazuje, inskrypcja na nagrobku jest pierwszym dowodem na to, że na tych terenach posługiwano się językiem greckim.

Innym szczegółem, na który warto zwrócić uwagę to sposób pochówku. Szczątki zostały tak dobrze zmumifikowane, że na skalpie zachowały się nawet włosy oraz fragment ucha i kawałki tkanin. CNN donosi, że że w chwili śmierci mężczyzna był po sześćdziesiątym roku życia. Pochowany został w ostatnich kilkudziesięciu latach życia miasta.

Zobacz także: Grecki szkielet znaleziony w Pompejach. Wyjątkowe znalezisko rzuca nowe światło na historię
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić