Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Tarcza antykryzysowa. Dostałeś pomoc? Teraz spodziewaj się kontroli

3

Ruszają masowe kontrole przedsiębiorstw. Dotyczy to tych, które skorzystały z tarczy antykryzysowej w ramach przeciwdziałania negatywnym skutkom gospodarczym, wywołanym przez koronawirusa.

Tarcza antykryzysowa. Dostałeś pomoc? Teraz spodziewaj się kontroli
Tarcza antykryzysowa. Ruszają kontrole (Getty Images, Igor Golovniov, SOPA Images, LightRocket)

Tarcza antykryzysowa. Kto dostał pomoc, może zostać skontrolowany

ZUS zapowiedział kontrole przedsiębiorców, którzy skorzystali z tarczy antykryzysowej. Teraz urzędnicy mają czas na sprawdzenie, czy udzielona pomoc rzeczywiście należała się firmom, które ją otrzymały od państwa.

Tarcza antykryzysowa - 4 tarcze

Od początku pandemii koronawirusa w Polsce rząd uchwalił 4 tarcze antykryzysowe. Pierwszą 31 marca 2020 roku, drugą - 18 kwietnia, później trzecią - 16 maja i czwartą - 24 czerwca.

Kontrole z ZUS. Czy przedsiębiorcy uczciwie korzystali z tarczy antykryzysowej?

Zapowiedziane przez ZUS kontrole dotyczą m.in. zwolnienia z opłacania składek ZUS na 3 miesiące i pobierania świadczeń postojowych. Pomoc w ramach tarczy antykryzysowej była udzielana natychmiastowo na podstawie wniosków i oświadczeń składanych przez przedsiębiorców. Po zakończeniu pandemii koronawirusa Zakład Ubezpieczeń Społecznych wspólnie z Krajową Administracją Skarbową sprawdzi, czy przedsiębiorcy rzeczywiście spełniali warunki, by otrzymać pomoc od państwa.

Tarcza antykryzysowa. Kontrola będzie trudna

Ponieważ poszczególne tarcze antykryzysowe pojawiały się w niedalekich odstępach od siebie, przepisy zmieniały się bardzo często. Kontrole, które będą musiały uwzględnić wszystkie zmiany, będą zatem utrudnione.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić