Angelika Karpińska| 

Test na COVID-19 mógł ją zabić. Doszło do wycieku płynu mózgowego

11

Lekarze z USA udowodnili, że testy na COVID-19 mogą być niebezpieczne dla niektórych pacjentów. Poinformowali, że badanie na koronawirusa doprowadziło do przebicia wyściółki mózgu kobiety, powodując wyciek płynu mózgowego i narażając pacjentkę na infekcję zagrażającą życiu.

Test na COVID-19 mógł ją zabić. Doszło do wycieku płynu mózgowego
Zdjęcie ilustracyjne. Pobieranie próbek do testów na COVID-19. (Getty Images, Sonu Mehta, Hindustan Times)

Artykuł dotyczący przypadku pacjentki z USA został opublikowany w czasopiśmie naukowym "JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery". Kobiecie po 40. pobrano wymaz z nosa przed planowaną operacją przepukliny.

Po wykonaniu testu na koronawirusa pacjentka zauważyła, że z jednej strony nosa wycieka jej płyn. Następnie wystąpiły u niej takie objawy jak ból głowy, wymioty, sztywność karku i światłowstręt.

Wcześniej pobrano od niej wymaz w celu wykonania innego zabiegu, po tej samej stronie nosa i nie było żadnych problemów. Czuję, że być może ten drugi wymaz nie był wykonany najlepszą techniką - skomentował Jarrett Walsh, jeden z autorów artykułu.

Wiele lat wcześniej kobieta była leczona z powodu nadciśnienia wewnątrzczaszkowego. Lekarze sądzą, że ​​objawy, które u niej wystąpiły, były wynikiem podrażnienia wyściółki mózgu. Gdyby pacjentka nie była leczona, mogłaby rozwinąć się u niej potencjalnie zagrażająca życiu infekcja mózgu.

Czy testy na COVID-19 są niebezpieczne? Lekarze uspokajają

Autorzy badania uspokajają, że przypadek, który opisali, jest bardzo rzadkim zjawiskiem, a ryzyko powikłań po testach na COVID-19 pozostaje niskie. Podkreślili, że osoby, które przeszły operację zatok lub podstawy czaszki, powinny rozważyć poproszenie o wykonanie wymazu z jamy ustnej, jeśli tego rodzaju testy są dostępne.

Ten przypadek podkreśla konieczność odpowiedniego przeszkolenia osób wykonujących test oraz potrzebę zachowania czujności po wykonaniu testu - powiedział Dennis Kraus z Lenox Hill Hospital w Nowym Jorku.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić