aktualizacja 

Testy na koronawirusa. Ta zmiana ułatwi Polakom życie

13

W czwartek w życie weszło rozporządzenie w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być realizowane przez farmaceutę. Ten dokument pozwala m.in. na testowanie w kierunku SARS-CoV-2 w aptekach.

Testy na koronawirusa. Ta zmiana ułatwi Polakom życie
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, BOY_ANUPONG)

Od czwartku farmaceuci będą mogli wykonywać testy antygenowe na koronawirusa. Będą one opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Do przejścia badania nie będzie potrzebne skierowanie.

Apteki zainteresowane wykonywaniem testów powinny złożyć oświadczenie do Narodowego Funduszu Zdrowia. By otrzymać pozwolenie na realizację tych badań, konieczne będzie spełnienie m.in. standardów bezpieczeństwa (wydzielenie pomieszczenia na okoliczność przeprowadzania testów). Apteka powinna być też odpowiednio wyposażona.

Wynik testu będzie wysyłany SMS-owo lub przez konto IKP. Apteki są zobowiązane do tego, by dokonywać sprawozdań dotyczących wykonywanych testów.

Szkolą farmaceutów

Ministerstwo Zdrowia dba o to, by farmaceuci byli odpowiednio przygotowani do wykonywania testów na COVID-19. We wtorek i środę przeszkolono około 5 tys. pracowników aptek.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić