BOB| 

To już niemal pewne. Morawiecki zapowiada stan wyjątkowy. Obejmie prawie 200 miejscowości

381

- Dzisiaj Rada Ministrów postanowiła wystąpić do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie, czyli na części województwa podlaskiego i lubelskiego - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Ma to pomóc w uszczelnieniu granic.

To już niemal pewne. Morawiecki zapowiada stan wyjątkowy. Obejmie prawie 200 miejscowości
Będzie stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią? (PAP)

Już prawie trzy tygodnie grupa migrantów koczuje w pobliżu Usnarza Górnego na terenie Białorusi, chcąc dostać się do Polski.

We wtorek 31 sierpnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że Rada Ministrów wystąpiła do prezydenta z wnioskiem o wprowadzenie stanu wyjątkowego w miejscowościach, które są przy białoruskiej granicy. W ten sposób przychyliła się do wniosku MSWiA.

Stan wyjątkowy miałby objąć prawie 200 miejscowości. 115 z nich leży na terenie województwa podlaskiego, a 68 w województwie lubelskim. Ma on obowiązywać przez 30 dni.

Chcę uspokoić mieszkańców miejscowości nadgranicznych - restrykcje w najmniejszym stopniu nie będą ingerowały w wasze życie zawodowe, w możliwość swobodnego wykonywania działalności, chociażby rolniczej na tych terenach - tłumaczy szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Wprowadzenie stanu wyjątkowego ma pomóc w uszczelnieniu granicy polsko-białoruskiej. Wcześniej na podobny krok zdecydowały się władze Litwy i Łotwy. Imigrantów z każdym dniem przybywa, a Białoruś jest oskarżana, że w ten sposób prowadzi tzw. wojnę hybrydową.

Zobacz także: Sytuacja na granicy wciąż nierozwiązana. „Wpadliśmy w sidła”
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić