Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|

Wstrząsająca relacja z polskiej granicy. Sytuacja jest dramatyczna

593
Podziel się

Gazeta Wyborcza przygotowała reportaż na temat uchodźców z Afganistanu, którzy są uwięzieni na polsko-białoruskiej granicy. Na miejscu okazało się, że z każdym dniem ich stan zdrowia się pogarsza. Wszyscy cierpią na choroby, a jedna z osób jest dosłownie umierająca.

Wstrząsająca relacja z polskiej granicy. Sytuacja jest dramatyczna
Stan zdrowia uchodźców uwięzionych na polsko-białoruskiej granicy pogarsza się z dnia na dzień. (Getty Images)
bEUCWdgB

Autorami reportażu są Dominik Łowicki i Paulina Nodzyńska. Dziennikarze Gazety Wyborczej relacjonują: osoby, które chcą pomóc uciekinierom z Afganistanu, mają mocno utrudnione zadanie. Wiele z toreb z jedzeniem i lekami, jakie przygotowano dla uchodźców, pozostaje nieruszonych – policja i straż graniczna nie wyraża zgody na ich przekazanie.

Uchodźcy na granicy z Białorusią. Dramat uciekinierów z Afganistanu

Uciekinierzy z Afganistanu mogą liczyć na pomoc wyłącznie ze strony cywili. Informacje, czego potrzebują obozowicze z Usnarza Górnego, przekazuje jeden z uchodźców. Macha on do wolontariuszy, którzy za pośrednictwem tłumaczki ustalają, czego potrzeba jemu i towarzyszom. Wymienia jedzenie, leki oraz wodę.

bEUCWdgD
Ci ludzie potrzebują wody, jedzenia i leków. 52-letnia kobieta jest w stanie ciężkim – przekazała Gazecie Wyborczej dziennikarka Ola Szymczyk.

Na miejscu jest obecna m.in. Marianna Wartecka, przedstawicielka Fundacji Ocalenie. Wartecka podkreśla, że zdaje sobie sprawę z politycznych celów Aleksandra Łukaszenki. Podkreśliła jednak, że dla wolontariuszy jest najważniejsze dramatyczne położenie uchodźców.

bEUCWdgJ
Rozumiemy, że to przebiegła gra Aleksandra Łukaszenki, ale w tej chwili nie ma to dla nas najmniejszego znaczenia. Jedyne, co możemy zrobić, to być tu i kontaktować się z uwięzionymi – podkreśla Marianna Wartecka (Gazeta Wyborcza).

W pobliże obozowiska uchodźców przychodzą również mieszkańcy Usnarza Górnego. Wielu z nich wyraża oburzenie postępowaniem polskich władz i uważa, że należy jak najszybciej udzielić uchodźcom z Afganistanu pomocy.

Moje pole jest podeptane przez uciekających przez las uchodźców. Uciekali i będą uciekać, żadne płoty ich nie powstrzymają. Musimy się nauczyć żyć z nimi jak brat z siostrą. To, co się dzieje teraz na granicy, jest nieludzkie – powiedział pan Radosław, miejscowy rolnik (Gazeta Wyborcza).
bEUCWdgK
Zobacz także: Zobacz też: Los kobiet w Afganistanie. "Powinny z automatu dostać status uchodźcy"

Zgodnie z ustaleniami Fundacji Ocalenie aż 10 osób ma wysoką gorączkę, a w ich moczu pojawiają się skrzepy krwi. Do obozowiska wezwano karetkę, jednak członkowie straży granicznej odmówili dopuszczenia ratowników do chorych. Argumentowali, że zgoda leży w gestii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Ze względu na ciężkie warunki atmosferyczne pojazd został na górze, a medycy zbiegli w dół. Wciąż oczekują na zgodę na udzielenie uchodźcom pomocy.

10 osób z gorączką i krwią w moczu. SG nie przepuszcza karetki. Twierdzi, że to decyzja do podjęcia przez MSW. (...) Jest straszne błoto, karetka musiała zostać na górze, medycy zbiegli na dół. Nie są przepuszczani do potrzebujących ludzi – alarmuje Fundacja Ocalenie na Twitterze.
bEUCWdgL
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUCWdhe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(593)
mnium
2 miesiące temu
to nie są nasi sąsiedzi tylko najeżcy z arabiatów...Bronić granic Polski.W życiu nie przyszłoby nam do głowy,że w centrum Europy wolnej tyle lat od konfliktów zbrojnych zaje nas fala zarazy!!!!!!!!!!!!!!!! z innych kontynentów.Zajmą Europę bez przelania kropli krwi własnej islamskiej...Za to poleje się póżniej nasza krew-niewiernych, głupich, którzy sami sobie zgotowali ten los wpuszczając lisa do kurnika!
Tomii
3 miesiące temu
Polska tylko dla Polaków rząd ma rację jak dojdzie do ataków nie jeden się ze.. a w pory
Aada
3 miesiące temu
Przestańcie bredzić o uchodźcach oni nie są z żadnego Afganistanu
bEUCWdhf
Adam N 1973
3 miesiące temu
GW pojawia się wszędzie tam gdzie można POdburzać i judzić przeciwko rządowi i Polsce
były żołnierz...
3 miesiące temu
Mam pytanie ,czy w wypadku wojny w Polsce młodzi i w średnim wieku zwieją z naszego kraju czy też będą walczyć z najeżdżcą nie pozostawiając na pastwę losu rodzicow i dzieci ?.
ijA
3 miesiące temu
przecież to kłamstwa...
Man
3 miesiące temu
To trzeba wracac z powrotem tam do siebie alb oszukac pomocy w Bialorusi.
Abdulek
3 miesiące temu
To znaczy ze trzeba zwrucic sie do Bialorusi o azyl i pomoc tam gdzie sie przyjechalo, a nie podchodzic nielegalnie pod czyjas granice.
NIezależny
3 miesiące temu
Dla Krzyczących za przyjmowaniem uchodźców-zróbmy referendum z prostymi pytaniami-Czy przyjmujesz uchodźców : 1)nie 2) tak - adres zamieszkania + zameldowania. Ciekaw jestem ile Jachir ;NItrasów ;Tusków Kosiniaków; Trzaskowskich i im podobnych odpowie TAK!!!
Fakt
3 miesiące temu
Chyba uchodźcy wiedzieli na co się piszą, że chcą nielegalnie przekroczyć granicę i łamią prawo. To nas ma prawo obowiązywać a tych wszystkich najeżdżających nie. A czy to nie dziwne, że sami chorzy uciekają z Azji. I kto tam ma walczyć z tymi Talibami jak wszystkie młode chłopy uciekają.
Donald
3 miesiące temu
Łukaszenka ich przywiózł na granicę więc on za nich odpowiada!!!!!
odessa88
3 miesiące temu
Uwaga ciemno baki oni zeby sie dostac do Polskiej granicy musieli zaplacic conajmiej 8 tys. paieru czyli nie sa tacy biedni jak wam sie wydaje , biedni zostali w Afganistanie, Syrii czy w Iraku tam tych nie stac na takie wycieczki a wiec nie litujcie sie nad nimi
Pogranicznik
3 miesiące temu
"Moje pole jest podeptane przez uciekających przez las uchodźców. Uciekali i będą uciekać, żadne płoty ich nie powstrzymają. Musimy się nauczyć żyć z nimi jak brat z siostrą. To, co się dzieje teraz na granicy, jest nieludzkie – powiedział pan Radosław, miejscowy rolnik (Gazeta Wyborcza)." ale jaja propaganda 5 kolumny Łukaszenki.
bEUCWdgX
JJ 51
3 miesiące temu
I my jesteśmy chrześcijanami! Chyba tylko z nazwy!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić